Cygara, w odróżnieniu od bardzo powszechnych wśród ludzi papierosów, kojarzone są z władzą, poważnymi rozmowami wysoko postawionych ludzi oraz z luksusem, a prawidłowe palenie wciąż jest dużą sztuką. Bez zwiniętych w rurkę liści tytoniu trudno sobie wyobrazić na przykład Winstona Churchilla czy Che Guevarę, poza tym cygaro od zawsze było atrybutem wielu bohaterów filmowych. Mimo że obecnie można je kupić w wielu miejscach w niekoniecznie wyższych cenach od papierosów, to dla prawdziwych koneserów produkuje się cygara o wartości nawet kilku tysięcy złotych. Poniżej przedstawiamy listę najdroższych cygar świata, których kupno niekiedy może być bardzo trudne.

10. Padron Serie 1926 80 Years, 30 dolarów za sztukę

Cygara upamiętniające 80. urodziny założyciela firmy Jose Orlando. Dostępne są pojedynczo lub pakowane po osiem sztuk. Są ręcznie zwijane w Nikaragui, a ich produkcja została ograniczona do 100 tysięcy sztuk rocznie.

9. Cohiba Esplendido, 34 dolary za sztukę

Kubańska marka pierwotnie zajmowała się produkcją cygar dla Fidela Castro i innych ważnych osobistości tego kraju. Są przeznaczone dla wyszukanych palaczy, zapewniając im nawet dwugodzinne palenie z aromatem kremowo-czekoladowym. Pakowane są po 25 lub 3 cygara.

8. Stradavarius, 34,70 dolarów

Firma założona została stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku. Tytoń używany do produkcji jest miksem liści z Dominikany, Meksyku i Nikaragui z najlepszych roczników. Pakowane są po 10 sztuk.

7. Louixs, 50 dolarów za sztukę

Krytycy uważają te cygara, produkowane przez firmę Goldwin Tobacco, za najlepsze na świecie. Zwykle sprzedawane są pojedynczo, a na opakowaniu znajduje się oblicze Ludwika XIV. Ich produkcja ograniczona jest do 800 kartonów na miesiąc.

6. Arturo Fuente Opus X BBMF, 55 dolarów za sztukę

Te produkowane na Dominikanie cygara z racji swojej małej dostępności uznawane są bardziej za kolekcjonerskie niż tworzone dla palenia. Wyróżnia je także nazwa – BBMF jest skrótem od Big Bad Motherfucker, co w branży wywołało sporo kontrowersji.

5. King of Denmark, 75 dolarów za sztukę

Cygara produkowane są tylko na zamówienie, a nazwisko klienta drukowane jest na opakowaniu. Codziennie duńska firma produkuje ledwie 30 sztuk. Na specjalne zamówienie opakowanie cygara można przyozdobić kamieniami szlachetnymi, ale wtedy ich cena wzrasta nawet do 4500 dolarów.

4. Fuente Don Arturo Anniversario, 78 dolarów

Cygara powstały w 2001 roku w setną rocznicę powstania fabryki cygar Arturo Fuente, ale do sprzedaży weszły dopiero w 2008 roku. Pakowane są po 46 sztuk w efektownym drewnianym pudełku.

3. Arturo Fuente Opus X „A”, 79 dolarów za sztukę

To jedne z najrzadszych cygar świata, dostępne do kupienia jedynie na sztuki i tylko w wybranych miejscach. Imponujące są również wymiary cygara, bo mierzy on prawie 25 centymetrów.

2. Cohiba Behike, 470 dolarów za sztukę

W roku 2010 to krótkie cygaro o długości ledwie 19 centymetrów zostało uznane przez magazyn Cigar Aficionado za najlepsze na świecie. Jego ekskluzywność spowodowana jest także tym, że do jego produkcji używana rzadka odmiana liści tytoniu, dlatego ich ilość jest ściśle limitowana – na początku wyprodukowano ich ledwie sto.

1. Gurkha Black Dragon, 1150 dolarów za sztukę

Te produkowane w Hondurasie cygara są zdecydowanym liderem na liście najdroższych na świecie. Mają około 22 cm długości, a ich pierścień ma średnicę 52 mm. Do produkcji użyto bardzo starych liści tytoniu zbieranych z kilku zakątków świata, dzięki temu są bardzo mocne, a ich aromat intensywny. Rocznie fabrykę opuszcza pięć ręcznie rzeźbionych efektownych opakowaniach z drewna, w których znajduje się setka cygar Gurkha Black Dragon.