Położony przy Promenade des Anglais w Nicei już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle otaczających go budynków. W księdze gości widnieje Królowa Elżbieta II, Michael Jackson, Elton John, Beatlesi, Clint Eastwood, Henri Matisse, Salvador Dali… Alain Delon i Romy Schneider przeżywali w nim piękne chwile swojego romasu a James Brown z zazdości ścigał wokół niego żonę. Hotel Negresco.

Wybudowany w 1912r. z inicjatywy Henri’ego Negresco został zaprojektowany przez jednego z najwybitniejszych architektów tamtych czasów, twórcę Moulin Rouge, Édouarda-Jeana Niermansa, Oficjalne otwarcie nastąpiło rok później. W ciągu kolejnych 100 lat swej historii Negresco przeżywał wzloty i upadki. W czasie I wojny światowej służył jako szpital; podczas tej kolejnej Amerykanie zrobili w nim miejsce wypoczynku dla rannych żołnierzy. W 1957 r. wykupiła go rodzina Augier a 90 letnia dziś Jeanne Augier, jest jej ostatnią spadkobierczynią. Nie znając się zupełnie na hotelarstwie, postanowiła urządzić Negresco według własnego gustu. Zdecydowała, że posiadanie „pałacu” obliguje ją do propagowania wizerunku Francji na całym świecie. Postawiła na przepych, splendor, stare meble i draperie. I to był strzał w dziesiątkę.

Portret Ludwika XIV identyczny jak ten w Luwrze wisi w Saloniku Wersalskim. Żyrandol Baccarata z prawie 17 tysięcy kryształów oświetla Salon Królewski. Obraz Picassa można podziwiać na jednym z korytarzy.

Pokoje zaprojektowano z najwyższą dbałością o szczegóły. Co ważne, różnią się między sobą wystrojem i charakterem, dzięki czemu każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju.

To dobry wybór w przypadku wszystkich, którzy lubują się w luksusowych, bogato zdobionych wnętrzach.

Zgłodniałych ugaszcza restauracja Le Chantecler posiadająca dwie gwiazdki Michelina, mniejsza restauracja La Rotonde z niezwykłym wystrojem karuzeli z drewnianymi końmi oraz Bar le Relais, w którym kiedyś śpiewał chór Armii Czerwonej w ramach podziękowania dla właściciela.

Hotel Negresco to żywe 100 lat historii najnowszej. Ekspozycja na jego temat jest dostępna dla gości hotelowych oraz tych mniej zamożnych turystów w Salonie Królewskim a obchody rocznicy potrwają do czerwca.

Pani Augier dostała propozycję sprzedaży Negresco Sułtanowi Brunei oraz Billowi Gatesowi, któremu ponoć odpowiedziała  że nie jest dostatecznie bogaty. Mówi, że marzy, by jej ukochane miejsce przetrwało kolejne 100 lat w tak dobrym stanie w jakim jest dziś.

www.hotel-negresco-nice.com