Kiedyś potęgę państwa określano na podstawie jej siły militarnej i wygranych wojen. Tej twardej sile, propagowanej przez stulecia, w ostatnim czasie przeciwstawia się tak zwaną miękką siłę. Potęgę państwa określa się na podstawie relacji państwa ze swoimi obywatelami, a także relacji państwa z innymi państwami. O jego potędze świadczy też oczywiście to jaką rolę odgrywa na arenie międzynarodowej wpływając na losy świata.

Stany Zjednoczone
Stany Zjednoczone Ameryki to najbardziej wpływowy kraj na świecie położony w Ameryce Północnej. Stany Zjednoczone narodziły się w 1776 roku jako kolonia, która uniezależniła się od swojego kolonizatora, Wielkiej Brytanii. Stany Zjednoczone Ameryki tworzy 51 stanów. Stolica Stanów Zjednoczonych mieści się w Waszyngtonie, a inne ważne miejscowości to Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Chicago i Nowy Jork. Dewiza Stanów Zjednoczonych brzmi: Ufamy Bogu.

Kanada
Kanada to najbardziej dyplomatyczny kraj na świecie położony w Ameryce Północnej. Kanada narodziła się w 1867 roku jako kolonia, która zaczęła się uniezależniać od swojego kolonizatora, Wielkiej Brytanii. Kanadę tworzy 10 prowincji i 3 terytoria. Stolica Kanady mieści się w Ottawie, a inne ważne miejscowości to Toronto, Edmonton i Vancouver. Dewiza Kanady brzmi: Od morza do morza.

Niemcy
Republika Federalna Niemiec, czyli Niemcy, to czołowy kraj w Europie pod względem polityki, gospodarki i zaludnienia. To także jeden z założycieli Unii Europejskiej. Początki państwa niemieckiego sięgają dziesiątego stulecia. Stolica Niemiec mieści się w Berlinie, a inne ważne miejscowości to Monachium, Hamburg i Kolonia. Dewiza Niemiec brzmi: Jedność i prawo i wolność.

Rosja
Federacja Rosyjska, czyli Rosja, to kraj obfitujący w zasoby naturalne i źródła energii, którego terytorium rozpościera się w Europie i w Azji. To także największy kraj świata. Początki państwa rosyjskiego sięgają dziesiątego stulecia. Stolica Rosji mieści się w Moskwie, a inne ważne miejscowości to Petersburg, Nowosybirsk i Jekaterynburg. Dewiza Rosjo brzmi: Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się.

Japonia
Japonia to kraj usytuowany w Azji, który pozostaje jednym z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie. Początku państwa japońskiego sięgają siódmego wieku przed naszą erą. Stolica Japonii mieści się w Tokio, a inne ważne miejscowości to Kioto, Osaka i Hiroszima. Dewiza Japonii brzmi: Pokój i postęp.

Wielka Brytania
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zwane potocznie Wielką Brytanią, to kraj w Europie złożony z czterech krajów składowych: Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. W antyku na tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii napłynęli Celtowie, od których wywodzi się większość dzisiejszych Brytyjczyków. Stolica Wielkiej Brytanii mieści się w Londynie. Dewiza Wielkiej Brytanii brzmi: Bóg i moje prawo.

Unia Europejska
Unia Europejska to nie państwo, lecz związek polityczno-gospodarczy między demokratycznymi państwami w Europie. Unia Europejska uformowała się w 1957 roku, a początkowo tworzyło ją 7 państw. Słynie z toczenia boju o pokój, pojednanie, demokrację i prawa człowieka w Europie, efektem czego otrzymała w 2012 roku Pokojową Nagrodę Nobla za to, że odegrała stabilizującą rolę pomagającą przekształcić większość Europy z kontynentu wojen w kontynent pokoju. Do Unii Europejskiej należy obecnie 28 państw europejskich: Belgia, Holandia, Luksemburg, Francja, Niemcy, Włochy, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Grecja, Portugalia, Hiszpania, Finlandia, Szwecja, Austria, Cypr, Malta, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowenia, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja. Do Unii Europejskiej póki co nie należy 25 państw europejskich: Szwajcaria, Liechtenstein, Islandia, Norwegia, Monako, San Marino, Watykan, Białoruś, Ukraina, Rosja, Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Armenia, Azerbejdżan, Andora, Gibraltar, Jersey, Kosowo, Mołdawia, Serbia, Gruzja, Wyspy Owcze, Turcja. Stolica Unii Europejskiej mieści się w Brukseli, a inne ważne miejscowości to Berlin, Rzym i Amsterdam. Dewiza Unii Europejskiej brzmi: Zjednoczeni w różnorodności.

GS
Interesują Cię ciekawostki wszelkiego rodzaju. Wiele ciekawych informacji na przeróżne tematy znajdziesz na: http://8naj.pl/biznes/