BMW i sztuka współczesna? Czemu nie! Niezwykłą wystawę samochodów bawarskiej marki o nazwie Art Car Collection, powstałą we współpracy z takimi mistrzami sztuki jak Andy Warhol czy Roy Lichtenstein, będzie można od 23 września przez prawie miesiąc oglądać w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Już sama obecność tej bezcennej wystawy w Warszawie jest sporym powodem do dumy. Wcześniej samochody prezentowane były bowiem w tak prestiżowych miejscach jak paryski Luwr czy Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Inicjatorem powstania BMW Art Car Collection był francuski kierowca wyścigowy Herve Poulain. W 1975 roku poprosił on artystę Alexandra Caldera o zaprojektowanie nowej „szaty” jego BMW 3.0 CSL. Odzwierciedlać miała ona dynamikę i szybkość jego maszyny.

Podobne idee przyświecały także kolejnym artystom – dwa lata później BMW 320i zostało pomalowane przez Liechtensteina, a po kolejnych dwóch latach swoje dzieło na modelu M1 wykonał sam Warhol. „Chciałem stworzyć żywy obraz prędkości. Jeśli auto jest naprawdę szybkie, wszystkie kontury i kolory zacierają się” – w taki sposób słynny artysta pop-artu opisywał swoje dzieło.

Interesującym projektem jest z pewnością nadwozie BMW 850 CSi, na którym w 1995 roku David Hockney odwzorował to, co zobaczyć można w środku samochodu. Oprócz silnika znalazły się tam także ukochane psy artysty, widoczne na tylnej kanapie.

Swoje dzieło miała przyjemność stworzyć także Jenny Holzer, która na karoserii BMW V12 LMR umieściła kilka prowokacyjnych haseł. Z kolei ostatnim samochodem z serii BMW Art Car Collection jest powstałe w 2010 BMW M3 GT2, które brało udział w słynnym wyścigowym maratonie Le Mans. Autorem jego metamorfozy jest Amerykanin Jeff Koons.

Właśnie te pojazdy będzie można podziwiać od 23 września do 19 października tego roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskich w Warszawie, chociaż warto dodać, że jest to tylko część całej kolekcji. Ważna informacja – wstęp na wystawę będzie bezpłatny, dlatego ciężko znaleźć wymówkę, żeby się w tym miejscu nie pojawić!

źródło: mat. pras.