Większość z nas zna Bryana Adamsa przede wszystkim jako znakomitego muzyka, autora wielu przebojów nuconych pod nosem od kilku dekad. Tymczasem artysta skrywa również inny talent. Sam wspomina: „Pierwsze zdjęcia robiłem małym aparatem należącym do rodziców. W połowie lat 70 fotografowałem przede wszystkim koncerty Beach Boysów, fortepian, ścianę garażu, mamę i moją dziewczynę pod prysznicem”. Przez kilkadziesiąt lat obiekty zainteresowań Adamsa nieco się zmieniły.

Aby się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć jego najnowszy album z fotografiami zatytułowany Exposed. To zbiór zdjęć, które Adams wykonywał na przestrzeni lat a ich bohaterami są przede wszystkim gwiazdy muzyki i filmu. Zobaczymy w nim portrety między innymi Bena Kinglsey’a, Stinga, Micka Jaeggera, Amy Winehouse i Michaela Jacksona. Na pozowanie zgodziła się też sama królowa Elżbieta II, a z okazji jej złotego jubileuszu, w 2002 roku, zdjęcie wykonane przez Adamsa znalazło się na kanadyjskich znaczkach pocztowych.

Łącznie na album składa się ponad 100 fotografii. Niektóre z nich były już publikowane, inne są zupełnie nieznane szerszej publiczności. Większość bohaterów fotografii to znajomi i przyjaciele artysty, co daje się dostrzec na zdjęciach. Nie ma w nich sztuczności, czy dystansu. Wokalistka Pink przełamała wszystkie bariery i zgodziła się pozować topless, co do tej pory się jej nie zdarzało („Zaproponowałem żebyśmy poszli na piętro, gdzie jest lepsze światło. A dlaczego jest naga? No cóż, tak wyszło” śmieje się artysta). Amy Winehouse została sfotografowana w aucie („Przyleciała na Gwiazdkę 2007 roku na Karaiby. Pewnego dnia uczyłem ją prowadzić. Dzięki Bogu że Land Rover ma ręczny hamulec”).

Album spotkał się z pozytywnym odbiorem środowiska artystycznego. Wystarczy nadmienić, że wstępem opatrzył go Sir Elton John, który napisał, że „fakt, że Bryan Adams ma bezpośredni dostęp do wielu ikon filmu i sceny, czyni jego zdjęcia bardziej intymnymi”.

Niektóre z fotografii można obecnie oglądać w NRW Forum w Dusseldorfie. Wcześniej zdjęcia były prezentowane w Moskwie, później trafią na wystawę do Dallas. Poza zdjęciami z albumu Exposed, można też zobaczyć inne. To portrety rannych brytyjskich żołnierzy powracających z zagranicznych misji. Zdjęcia bohaterów wojennych z Afganistanu i Iraku, którzy za swoją służbę zapłacili wysoką cenę. Przez migawkę aparatu, Adams opowiada, czasem z humorem, historię ich odwagi i pokazuje, że mimo wszystko życie idzie naprzód.

Warto zaznaczyć, że album nie jest bynajmniej debiutem Bryana Adamsa w tej dziedzinie. Muzyk już wcześniej zabłysnął jako fotograf, a jego prace były doceniane przez krytyków. Od 2004r. prowadzi własne czasopismo fotograficzne pod tytułem Zoo Magazine a w 2012r. został uhonorowany, po raz drugi, German Lead Award za serię zdjęć Michaela Rourke.

Jak mówi sam artysta: „Wydaje mi się, że jeśli robisz codziennie to samo to się znudzisz. Więc może wystarczy coś czasem zmienić a potem wrócić do poprzedniego zajęcia a wtedy zobaczysz je w nowym świetle”.

Exposed można kupić w sklepie amazon.com lub na oficjalnej stronie artysty.

Zdjęcia z rollingstone.com