Seriale dramatyczne podbijają kanały telewizyjne na całym świecie. Okazuje się, że widzowie bardzo doceniają możliwość śledzenia losów swoich ukochanych bohaterów w kolejnych odcinkach i bardzo angażują się w to, co w serialu się dzieje. Moda ta pojawiła się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, już na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Wówczas na ekrany telewizorów wszedł serial Miasteczko Twin Peaks, który co tydzień gromadził miliony widzów.

Z czasem pojawiło się wiele kolejnych seriali dramatycznych. Duża część widowni gromadziła się przed odbiornikami przede wszystkim w trakcie seriali obyczajowych, jak Dynastia, czy też Savannah Aarona Spellinga. Wkrótce, wszystkie te pozycje serialowe wkroczyły również do Polski i odniosły u nas ogromny sukces.

Od jakiegoś czasu każda szanująca się stacja telewizyjna dba o to, aby posiadać przynajmniej kilka wiodących tytułów serialowych. Oczywiście, są to seriale z różnych gatunków, ale prym wiodą wśród nich seriale dramatyczne. Wielkim hitem ostatnich lat okazał się na przykład wypuszczony w 2008 roku serial Breaking Bad. Jest to serial, który opowiada o losach nauczyciela chemii, który dowiaduje się, że choruje na nowotwór. Jego rodzina boryka się wówczas z poważnymi problemami finansowymi, syn jest niepełnosprawny, a żona w kolejnej ciąży. Główny bohater – Walter White decyduje się na produkcję narkotyków na przestępców, aby ustawić nieco swoją rodzinę na przyszłość. Serial doczekał się kilku seriali i został okrzyknięty hitem wszech czasów. Również w Polsce oglądaliśmy go z wielkim przejęciem.

Następnie przyszła pora na nieco spokojniejsze pozycje. Dużym zaskoczeniem okazał się serial Good Wife, który rozpoczyna się od wielkiego skandalu. Gubernator przyznaje się do romansu z prostytutkami, walcząc o fotel prezydencki w Stanach Zjednoczonych. Jego żona staje za nim murem i postanawia pomóc odbudować mu dobre imię. Jednocześnie wraca ona do odłożonej na wiele lat pracy zawodowej i zostaje prawnikiem w dużej kancelarii. Serial łączy w sobie wątek polityczny, z wątkiem prawnym oraz oczywiście typowym wątkiem dramatycznym. Przez kilka lat doczekał się on kolejnych sezonów i był chętnie oglądany na całym świecie.

Jedną z ciekawszych pozycji, również o tematyce prawnej jest serial Suits. Główny bohater to niezwykle inteligentny młody człowiek o niesamowitej pamięci, który całkiem przypadkiem pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej w firmie prawnej. Udaje mu się dostać w niej pracę, pomimo tego, że tak naprawdę nie posiada on wykształcenia. Po jakimś czasie dowiaduje się o tym jego szef, który jednak postanawia to zataić, ponieważ Michael okazuje się być świetnym prawnikiem z doskonałymi pomysłami. Serial posiada dodatkowo wiele pobocznych wątków, które idealnie budują napięcie i co tydzień przyciągają szereg widzów przed ekrany telewizorów.

Na całym świecie największą popularnością cieszą się głównie seriale amerykańskie, ponieważ to właśnie w USA inwestuje się największe pieniądze w ich produkcję. Każda ze stacji wprowadza co roku przynajmniej jeden nowy serial z myślą o sukcesie.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Świat-Seriali.pl