Doom to seria gier, która wciąż cieszy się znaczną popularnością. Należy do typu „first-person shooter”, a więc strzelanek pierwszoosobowych, gdzie gracz wciela się bezpośrednio w głównego bohatera gry i widzi wykreowany świat jego oczyma. Już typ gry jest gwarancją zadowolenia, bowiem strzelanki zawsze cieszą się sporą popularnością.

Gra Doom została napisana i wydana w 1993 roku przez firmę id Software. O sukcesie i doskonałych pomysłach tej firmy może świadczyć fakt, że jest ona twórcą inne kultowej strzelani o nazwie Quake. Ogromny sukces gry Doom sprawił, że doczekała się ona dwóch części będących jej kontynuacją oraz dodatków do nich. Warto zauważyć, że gra jest od lat 90-tych na tyle popularna, że to w stosunku do niej ocenia się inne gry tego samego typu.

W 2016 roku wydawcy gry zdecydowali się na reboot (a więc wydanie gry z serii, która nie jest jej kontynuacją, a raczej grą rozpoczynającą nową serię). Gra Doom 4 stworzona znów przez firmę id Software wyszła na rynek 13 maja 2016 roku, jednak pierwsze informacje o jej powstaniu pojawiły się już w 2008 roku i od tego czasu jej fani wyczekiwali pojawienia się jej na rynku. Została wydana z myślą o komputerach osobistych oraz konsolach: Playstation 4 oraz Xbox One. Użytkownicy gry najbardziej chwalą jej wersję stworzoną na komputery osobiste, ponieważ gracze konsolowi są pozbawieni wielu udogodnień i funkcji, które są dostępne właśnie na PC-ie. Gra Doom 4 na zawsze odmieniła serię, dodała jej świeżości, uczyniła całą serię jeszcze atrakcyjniejszą.

Została doskonale przyjęta przez krytyków i graczy. Ci, którzy oczekiwali na wznowienie serii stwierdzą, że na tej grze nie można się zawieść. Gra nie tylko stanowi doskonałą kontynuację dla tych, którzy uwielbiają całą serię gier Doom, ale także dla tych, którzy jej dotychczas nie znali lub tych, którzy wprawdzie są miłośnikami serii, ale jednak szukali nowych wrażeń. Szczególnie chwalony jest tryb SnapMap, który pozwala graczowi na własnoręczne projektowanie map i nowych rozgrywek. Walka w Doom 4 jest niezwykle szybka, a tym samym emocjonująca. Bohater gry posiada nowe możliwości i umiejętności.

Wiele osób chwali fakt, że rozgrywka jest także brutalna. Gracz ma do dyspozycji różnorodną broń, która daje mu gwarancję krwawej i skutecznej rozprawy z wrogami. Pochwalić należy także oprawę wizualną gry i fabułę, która daje graczom ogromny zastrzyk adrenaliny. Nie różni się ona znacznie od innych gier z serii, ale to nie było konieczne. Bohaterem gry jest komandos działający samotnie. Został on wysłany na misję na Marsa, gdzie patroluje bazę wojskowo – badawczą.

Tam okazuje się, że naukowcy prowadzili w bazie eksperymenty w wyniku których na planecie grasują teraz potwory. Gracz jednak musi walczyć nie tylko z nimi, ale udać się także do ich źródła, by stawić czoła najpotężniejszym z nich. Z krytyką spotkać się można jedynie w wypadku gry w wersji wieloosobowej. Można jej zarzucić zbyt duże podobieństwo do możliwości oferowanych przez inne gry. Niemniej oceniając grą całościowo: nie można się zawieść!

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Play-It.pl .