Rozstajów dróg jest na świecie wiele. Ale tylko z jednego można dotrzeć bezpośrednio do San Francesco albo też do Santo Stefano – dwóch sanktuariów wypoczynku w słonecznej Toskanii należących do Tuscan Seasons. 

San Francesco i Santo Stefano to dwa zachwycające domy na obrzeżach historycznego miasteczka Cetona, które z willami w nowoczesnym wydaniu nie mają nic wspólnego poza… luksusem. Zbudowane z kamienia domostwa położone są wśród przesyconych zapachem śródziemnomorskich lawendowych rabat i ogrodów połyskujących srebrzysto-zielonymi listkami drzew oliwnych. Starannie utrzymane otoczenie i prywatny duży basen przy każdym z obiektów wspaniale harmonizują z tradycyjnym, surowym wyglądem willi. Stylowe wnętrza zaskakują niewymuszoną elegancją i wygodą: tu każdy mebel ma duszę, ściany przemawiają naturalnymi kolorami i prostymi deseniami, a sufity przykuwają wzrok wymyślnym deskowaniem. Pokoje w willach są różne: od zalanego słońcem południowego po zaciszny zakątek dla dwojga znajdujący się gdzieś przy końcu jednego z korytarzy. Architektura kuchni w obu willach zapiera dech: pod arkadą zdobioną obramowaniem z surowej starej cegły, umieszczono nowoczesne zaplecze sprzętowe i stół, przy którym może biesiadować gromada gości.

Te wygodne azyle relaksu warto od czasu do czasu opuścić, aby poznać bogatą przeszłość miasteczka Cetona i góry o takiej samej nazwie. Miejsce to musiało być piękne również w zamierzchłej przeszłości – za swoją siedzibę obrali je ludzie już w czasach paleolitu. Można poszukać śladów ich bytności na szczycie góry lub też oddać się przyjemności zwiedzenia okolicznych muzeów. Dla smakoszy win obowiązkowym punktem pobytu powinna być wycieczka do niedalekiego Montalcino i wytwórni prestiżowego trunku: czerwonego wina Brunello, a dla fanów pierwszorzędnej architektury – wyprawa do Pienzy, perły renesansu wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

O rezerwacji pobytu w willach latem trzeba myśleć z rocznym wyprzedzeniem. Ceny w gorącym okresie sięgają ponad 4 800€ za tygodniowy pobyt. Nieco taniej jest w sezonie chłodniejszym: ok. 2900€.

www.tuscanseasons.com