Ten pociąg pokonuje odległość około 290 kilometrów w 8 godzin, a do tego jest piekielnie drogi. Mimo to chętnych na przejażdżkę nim nie brakuje, dlatego miejsce w przedziale należy rezerwować wiele tygodni przed zaplanowaną podróżą. Wszystko tego powodu, że Glacier Express jedzie najbardziej malowniczą trasą kolejową, jaką tylko można sobie wyobrazić – przez środek górzystej Szwajcarii.

Trasa Lodowcowego Ekspresu rozpoczyna się w Zermatt. Po drodze pociąg przejeżdża m.in. przez takie miasteczka jak Visp, Andermatt czy Brig, gdzie można podziwiać ogromny zamek Stockalper, jak również przez najstarsze miasto Szwajcarii – Chur. Trasa kończy się w jednym z najsłynniejszych kurortów i ośrodków sportów zimowych na świecie, czyli w St. Moritz, a korzystając z autobusu można także odwiedzić równie sławne Davos.

Oczywiście mijane miasta i znajdujące się w nich zabytki to tylko mały wycinek wszystkich atrakcji jakie czekają na podróżujących. Zachwyca w szczególności otaczająca natura – z okien Glacier Express można podziwiać nie tylko takie szczyty jak Matterhorn, ale również przełęcz św. Gotharda czy górskie rzeki Saltina i Vorderrhein. Pociąg przemierza także Wielki Kanion Szwajcarii i wdrapuje się na położony ponad 2 tysiące metrów n.p.m. Oberalp Pass, co jest najwyższym punktem całej podróży.

Nie byłaby to jednak prawdziwa alpejska trasa, jakby nie prowadziła przez mnóstwo tuneli i mostów. Łącznie Glacier Express jedzie przez 291 mostów i 91 tuneli. Najważniejszą z budowli przemierzanych przez pociąg jest z pewnością zbudowany z pięciu łuków wiadukt Landwasser. Wiadukt ma długość 136 metrów, ale wrażenie robi dopiero jego wysokość – pociąg przejeżdża 65 metrów nad ziemią! W 2008 roku ten obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pociągi Lodowcowego Ekspresu to oczywiście najwyższej jakości składy, łącznie mające 84 miejsc. Wagony wyróżniają się ogromnymi oknami, stworzonymi by jeszcze lepiej podziwiać piękne alpejskie krajobrazy, a podczas przejazdu można także spróbować specjałów tamtejszej kuchni w wagonie restauracyjnym.

Jedynym minusem Glacier Express może być zaporowa jak na polskie warunki cena tego najwolniejszego na świecie ekspresu. Bilet dla dorosłych w drugiej klasie to koszt 120 euro, a w pierwszej nawet 211 – właśnie tyle trzeba zapłacić za niezapomnianą podróż najpiękniej położoną trasą kolejową w tej części świata.