Niezwykle rzadka czarka do wina, nazywana “świętym Graalem” chińskiej sztuki została sprzedana wczoraj na aukcji w Hongkongu za 20 milionów funtów, bijąc tym samym światowy rekord ceny za porcelanę.

500- letni, niewielki skarb (niecałe 8 cm średnicy), znany jako “kubeczek z kurczakami” ze względu na zdobnictwo, został wykonany za czasów rządów Cesarza Ming Chenghua, między 1465 a 1487 rokiem. Na świecie zachowało się jedynie 17 takich czarek, z ktorych 4 znajdują się w prywatnych rękach a pozostałe stanowią ozdobę zbiorów muzealnych. “Nie ma bardziej legendarnego przedmiotu w historii chińskiej porcelany. Za każdym razem, kiedy taki przedmiot trafia na aukcję, zupełnie zmienia ceny na rynku sztuki z Dalekiego Wschodu” powiedział Nicolas Chow, rzecznik Sotheby’s na Azję.

Nabywcą okazał się Liu Yiqian, ekscentryczny milioner z Szanghaju, który, wraz z prowizją domu aukcyjnego, wyłożył 21,7 miliona funtów, za co zresztą zebrał owację na stojąco od obserwujących aukcję.

Niemniej Sotheby’s prawdopodobnie czuje lekki niedosyt, ponieważ oczekiwało, że czarka sprzeda się za minimum 23,1 miliona funtów.