Piłka nożna to sport tak popularny, że doczekał się własnego odpowiednika w wersji zręcznościowej. Pierwsze profesjonalne stoły do gry zaczęły pojawiać się w Europie już na początku XX wieku, w Szwajcarii, w Niemczech oraz w Belgii, gdzie stanowiły jedną z form rehabilitacji i rozrywki dla żołnierzy rannych i okaleczonych podczas działań wojennych na jednym z wielu frontów I Wojny Światowej.

Z czasem proste zasady rozgrywki zachęciły do skorzystania z uroków tej gry także cywilów. Piłkarzyki stołowe zawędrowały do pubów, lokali gastronomicznych, na sale gimnastyczne i do wielu innych miejsc, gdzie znaleźć można było osoby, które chętnie próbowały własnych sił w tego typu rozgrywce. W latach 60 XX wieku piłkarzyki stołowe za sprawą jednego z amerykańskich żołnierzy służących w Europie, zawędrowały również do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko przeniknęły do świata amerykańskiej rozrywki i popkultury. Współcześnie piłkarzyki w wielu różnych odmianach spotkać możemy w lokalach rozrywkowych i sportowych na niemal całym świecie. Przejrzyste zasady, niewielkie wymiary stołu, a także dynamiczny charakter zabawy sprawiły, że jest to gra, z której korzystać może praktycznie każdy i to w zasadzie w dowolnym miejscu na świecie.

Zasady gry

Współczesne piłkarzyki stołowe to dwu lub czteroosobowa, niezwykle dynamiczna gra, którą wygrywa ta osoba lub drużyna, która wykaże się większym sprytem i zręcznością, strzelając przeciwnikowi większą ilość bramek w określonym przedziale czasu. Profesjonalny zestaw piłkarzyków stołowych składa się ze stosunkowo ciężkiego stołu, który zapewnia dużą stabilność w czasie dynamicznej gry, wyposażonego w szereg metalowych prętów (grille), do których przymocowane zostały miniaturowe figurki piłkarzy. Powierzchnia stołu przypomina powierzchnię boiska piłkarskiego, z taką samą liczbą zawodników przypisanych do konkretnego gracza/drużyny, jak w prawdziwym futbolu. Po dwóch stronach stołu umieszczone zostały bramki z otworami w bandach, do których należy wbić zwykle białą bilę/kulkę, która imituje klasyczną piłkę. Grę wygrywa ta osoba/drużyna, która jako pierwsza strzeli określoną liczbę bramek lub strzeli ich więcej w określonym przedziale czasu.

Rywalizacja sportowa

Profesjonale piłkarzyki stołowe to współcześnie nie tylko gra o charakterze czysto rozrywkowym, ale także sportowe rozgrywki zawodowe z własnymi ligami, turniejami i mistrzostwami. W 2002 roku powstała Międzynarodowa Federacja Futbolu Stołowego ITSF, której podstawowym celem jest propagowanie piłkarzyków stołowych jako jednej z dyscyplin sportowych, określenie precyzyjnych zasad profesjonalnej rozgrywki sportowej, a także podjęcie starań o zakwalifikowanie tej gry do grona gier olimpijskich zatwierdzonych przez MKOL. Również w naszym kraju działa Polski Związek Futbolu Stołowego (założony w 2009 roku), którego celem jest popularyzacja piłkarzyków stołowych w kraju oraz zarządzenie sportowymi rozgrywkami na poziomie krajowym. Każdy zainteresowany profesjonalną grą w piłkarzyki może wziąć udział w jednym z wielu turniejów, które są systematycznie organizowane w większych miastach wojewódzkich, w całej Polsce.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep Bilard.pl specjalizujący się w sprzedaży stołów bilardowych, piłkarzyków, dart – sklep Bilard.pl