Myanmar, Mianma czy też Birma, jak jeszcze niedawno nazywano ten kraj, to obecnie jeden z rajów turystycznych, stopniowo odkrywany po latach niszczącej go wojny domowej. Postępy w demokratyzacji sprawiły, że wiele firm oferujących usługi turystyczne zaczęło intensywnie promować Myanmar, by przypomnieć swoim klientom o istnieniu tego miejsca, położonego w południowo-wschodniej Azji, nad Zatoką Bengalską i Morzem Adamańskim a kojarzonemu do tej pory głównie z rządami wojskowych i piękną opozycjonistką, Aung San Suu Kyi.

W ślad za zwiększonym zainteresowaniem ze strony turystów, pojawiły się również oferty luksusowych pobytów. Odrestaurowano obiekty, które już kilkadziesiąt lat temu budziły ogromne zainteresowanie bardziej zamożnych klientów. Jedną z najciekawszych ofert tego rodzaju jest niewątpliwie Inle Princess Resort, położony w malowniczej wiosce Magyizin nad jeziorem Inle, w środkowej części kraju, zamieszkiwanej przez lud Shan.

Inle Princess Resort oddano do użytku w 1998 roku, jednak od tego czasu rozwinął się nie tylko jako luksusowy hotel, ale również ośrodek SPA. Aby nie szpecić idyllicznego charakteru miejscowego krajobrazu, zrezygnowano z budowy tradycyjnego hotelu, postawiono za to 45 tradycyjnych chat z bambusa, teku i drewna różanego, które w odpowiedni sposób przygotowano dla turystów i wyposażono we wszystkie niezbędne wygody. Oprócz zwykłych chat na terenie ośrodka znajduje się również Chata Księżniczki, nieco większa, o jeszcze wyższym standardzie.

Z ogromnych okien 27 z nich rozciąga się urzekający widok na jezioro. Jedynie 9 domów ma okna z widokiem na piękny ogród należący do ośrodka, zaś z 10 pozostałych możemy podziwiać pasma górskie i znajdujące się u ich podnóża pola ryżowe.

Ośrodek SPA koncentruje się przede wszystkim na starych birmańskich zabiegach kosmetycznych, które opierają się w dużej mierze na rytuałach i obrzędach ludu Shan. Służyły one uzdrowieniu ciała, umysłu i ducha. Sekretem miejscowych specjalistów są maseczki thanaka, peeling kimpun i bogata tradycja, opierająca się również na aromaterapii i technikach medytacyjnych.

Hotelowa kuchnia to, poza kuchnią międzynarodowaą i birmańską, wariacje na temat tradycyjnych potraw ludów Intha, Padaung i Pao.

Myanmar ma być jedną z najpopularniejszych celów podróży najbliższych lat, może warto wybrać się do niego zanim pojadą wszyscy znajomi?