Podróż do egzotycznego kraju zawsze jest swego rodzaju wyzwaniem, nawet jeśli już raz byłeś w danym państwie. Wielu Europejczyków uważa, że nie musi się specjalnie przygotowywać, szczególnie jeśli znają język angielski. Może się jednak okazać, że taka ignorancja poskutkuje wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, które wynikają z różnic klimatycznych i kulturowych. Warto pamiętać, że nie wszędzie wszystko będzie wyglądało dokładanie tak samo jak u nas w kraju.

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest klimat. Egzotyka może być różnie pojmowana – to nie zawsze dżungla i palmy. Egzotyczne może być również miejsce, gdzie przez okrągły rok panuje mróz. W tym terminie chodzi przede wszystkim o całkowitą odmienność od warunków, jakie mamy w naszej ojczyźnie. W końcu dla mieszkańca Afryki Polska też będzie egzotyczna.

Wracamy jednak do kwestii klimatu i skupimy się raczej na tym gorącym – w końcu niewielu z nas będzie kiedykolwiek planowało podróż np. na Syberię. Wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza mogą działać bardzo niekorzystnie na nasz organizm, zwłaszcza jeśli jesteśmy do tego nieprzyzwyczajeni. Nie powinniśmy od raz rzucać się plackiem na plażę i leżeć tak przez kilka godzin, bo o udar cieplny wcale nie jest tak trudno. Koniecznie musisz chronić głowę – noś kapelusz, albo chociaż chustkę, pij duże ilości wody, a jeśli jesteś kobietą, to kup sobie wodoodporny tusz do rzęs. Jeśli poczujesz, że zaczynasz się źle czuć, to wejdź do jakiegoś miejsca z klimatyzacją, napij się czegoś chłodnego i odpocznij trochę.

Z klimatem idą w parze flora i fauna. W egzotycznych krajach musisz uważać na nieznane owoce i warzywa – nawet jeśli nie są trujące, to lepiej dowiedzieć się nieco więcej na ich temat, bo może się okazać, że jakaś ich cześć nie jest jadalna i może Ci zaszkodzić. Zawsze je dokładnie myj, najlepiej pod przegotowaną lub butelkowaną wodą. Nie masz pewności jaką jakość ma woda, która leci w Twoim kranie. W Egipcie w wodzie znajdują się bakterie, do których organizm Europejczyka nie jest przyzwyczajony i przez to można zachorować na tzw. zemstę faraona – nieprzyjemną dolegliwość objawiającą się ostrą biegunką oraz wysoką temperaturą. Zachowaj również ostrożność w stosunku do nieznanych Ci zwierząt. Nawet malutka żabka, która wygląda stosunkowo niewinnie, może okazać się śmiertelnie trująca. W większości dobrych przewodników turystycznych wyszczególnione są najniebezpieczniejsze gatunki zwierząt.

No i ostatnia kwestia – kultura. Różnice kulturowe, szczególnie związane z wyznawaną na danym terenie religią, mogą okazać się kluczowe. Warto wcześniej dowiedzieć się jakie wyznanie dominuje w kraju, do którego się wybieramy. W państwach muzułmańskich należy zachować szczególną ostrożność – to chyba wiedzą wszyscy. Jednak niewiele osób wie, że np. do cerkwi można wejść tylko w skromnym ubiorze, z zakrytymi ramionami i nogami. Uważać należy również w ortodoksyjnych dzielnicach żydowskich, np. na terenie Izraela. Musisz ubrać się skromnie i nie zaczepiać osób przeciwnej płci. Kobiety również nie powinny chodzić tam same.

Warto zapoznać się również ze zwyczajami, które wynikają z lokalnej tradycji, aby nie zaliczyć typowych wpadek. Świetnym przykładem jest Japonia, gdzie nawet u lekarza trzeba zdejmować buty oraz nie wypada jeść podczas chodzenia. Dowiedz się więcej na temat odmiennych gestów, które mogłyby spowodować konflikty. Przykładowo w Bułgarii odwrotnie kręci się głową na potwierdzenie i zaprzeczenie.

Podróżowanie po dalekich krajach zawsze stanowi ogromne wyzwanie i trzeba się dobrze przygotować. Jeśli nie zignorujesz różnic kulturowych i klimatycznych, to Twój urlop będzie perfekcyjny.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Planaxy.com.