Szwedzka firma motoryzacyjna Koenigsegg, która powstała w 1994 roku i niedługo później zadebiutowała modelem CC, przyzwyczaiła nas już do aut o zdecydowanym charakterze. O ich samochodach mówiono że są dzikie i nieokiełznane, mają też opinię najszybszych na świecie aut produkowanych jako modele seryjne. Warto jednak pamiętać, że ich serie to i tak limitowane wersje. Najnowszy z nich, znany jako Koenigsegg Regera, ma być prawdziwym demonem prędkości wśród aut hybrydowych. Można go było zobaczyć na tegorocznym Geneva International Motor Show.

Nowoczesna karoseria szwedzkiego samochodu nikogo nie zdziwi; mieliśmy już możliwość przyzwyczaić się do takiej linii nadwozia we wcześniejszych modelach aut firmy. Jednak pod maską Regery kryje się prawdziwa rewolucja. Jako główny układ napędowy zainstalowano silnik benzynowy V8, o pojemności 5l. Wspierają go aż trzy dodatkowe silniki elektryczne, co pozwala osiągnąć odpowiednią moc, nawet po wyłączeniu napędu spalinowego. Cały układ napędowy nowego szwedzkiego auta ma moc 1500 KM.

Dwa osobne silniki wspierają napęd tylnych kół, trzeci zainstalowano na wale korbowym. Jest on nie tylko wsparciem dla dwóch pracujących nad napędem, ale może też służyć jako generator prądu, przez co auto ładuje dodatkowo akumulatory w trakcie jazdy.

Regera to stylowe coupe, którego sportowy kształt wydaje się niemal stworzony do szybkiej jazdy. Dodatkowe wsparcie dają elektronicznie ustawiane spoilery, które przy odpowiedniej prędkości zmieniają swoje ustawienia, poprawiając opływowość kształtów samochodu.

Bardzo ciekawie prezentuje się skrzynia biegów, która jest autorskim rozwiązaniem firmy Koenigsegg Direct Drive a która, zdaniem konstruktorów, potrafi obniżyć do minimum straty paliwa.

Auto waży nieco poniżej 1500 kilogramów. Dzięki temu jest w stanie rozpędzić się do setki w 1,8 sekundy.. Z testów wynika, że maksymalna dla tego auta prędkość – 400 km/h – jest do osiągnięcia w około 20 sek. Zdaniem właściciela firmy, Christian von Koenigsegga, jedynym samochodem seryjnym, który będzie w stanie przebić w przyszłości osiągi Regery, może być jedynie kolejne auto z logo Koenigsegga.

Z informacji producenta wynika, że powstanie 80 sztuk takich aut. Linia produkcyjna ruszyła w drugiej połowie marca. Udało się ustalić, że cena pojedynczego samochodu będzie oscylowała około 1,2 mln funtów.