Cegła na ścianach w kuchni wygląda niebanalnie i nadaje całemu pomieszczeniu szyku. Często podziwiamy wnętrza, w których zastosowano płytki ceglane, jednak w momencie, kiedy rozpoczynamy aranżację swojej własnej kuchni, mamy wątpliwości. Zbyt wiele możliwości sprawia, ze mamy kłopoty z podjęciem decyzji. Jak wykorzystać największe zalety cegły i uniknąć wpadek przy urządzaniu przestrzeni kuchennej? Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne.

Cegła w kuchni – od czego zacząć?

Jeżeli myślimy o zastosowaniu płytki z cegły w kuchni, w pierwszej kolejności zastanówmy się nad tym jak wielką przestrzenią dysponujemy. Przy bardzo dużych pomieszczeniach nasze możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone. Płytki ceglane możemy wykorzystać tylko na niektórych ścianach. Będą się one źle prezentować na wszystkich ścianach, nie zaleca się również wykładania nimi sufitu (w ten sposób sprawiamy, że wnętrze optycznie wydaje się niższe, jest również zamknięte).

W sytuacji, kiedy nasza kuchnia jest połączona z pokojem dziennym, płytki ceglane mogą oddzielać ją od przestrzeni mieszkalnej. Ściany na wysokości kuchni wykładamy płytkami, a tam gdzie rozpoczyna się pokój decydujemy się na wykorzystanie zwykłej farby (możemy oczywiście postąpić na odwrót). W przypadku kuchni o nieco mniejszej powierzchni powinniśmy uważać, żeby nie pomniejszyć optycznie pomieszczenia. Gdy nie mamy zamiaru rezygnować z płytek ceglanych, postawmy na te w jaśniejszych kolorach – białe lub kremowe.

Jak wybrać kolor cegły?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie jaki kolor cegły będzie najlepszy. Wszystko zależy od tego jakie efekty chcemy uzyskać. Regułą jest, że czerwona cegła czyni wnętrze bardziej przytulnym. Będzie się ona doskonale komponowała z białymi ścianami, a także drewnianymi i metalowymi elementami. Taka cegła jest wymarzona to tradycyjnych, rustykalnych kuchni, ale nie tylko. Jeżeli posiadamy nowoczesną kuchnię, w której meble i sprzęt są w kolorze białym, czerwona ściana może stać się wyjątkowo efektownym kontrastem. Ciekawy efekt uzyskamy, jeżeli pokryjemy czerwoną cegłą jedynie fragment ściany nad blatem kuchennym. Rezultat będzie tym bardziej interesujący, kiedy reszta ścian i meble są białe.

W przypadku, kiedy zdecydowaliśmy się na kolorowe ściany, zazwyczaj dobrze będzie połączyć je z płytkami ceglanymi pomalowanymi na biało. Uniwersalna biel znakomicie podkreśli kolor ścian, a chropowata faktura płytek będzie dodatkowym urozmaiceniem wnętrza.

Choć biała i czerwona cegła cieszą się zdecydowanie największą popularnością w aranżacjach wnętrz, możliwości jest znacznie więcej. Jeżeli nie chcemy decydować się na białe płytki, równie dobrze możemy wybrać te kremowe lub jasno beżowe. W wielu aranżacjach najlepiej będą wyglądały płytki szare lub grafitowe (są one doskonałe do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu). Zanim podejmiemy decyzję, pomyślmy również o utrzymaniu płytek w czystości. Zdecydowanie warto jest zainwestować w specjalny preparat impregnujący, który zabezpieczy płytki przed zabrudzeniami, tłuszczem, a także wilgocią.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona paulbunyan.pl.