między teorią względności a modą? Od kilku dni jest on całkiem duży i dość cenny. Można go wręcz wycenić.

Na 147 tysięcy dolarów.

Tyle bowiem firma Levis Strauss & Co zapłaciła za podniszczoną kurtkę należącą do Alberta Einsteina.
Niemiecki fizyk kupił skórzane odzienie w 1933 roku po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych, niedługo po tym, jak Adolf Hitler doszedł do władzy w Niemczech. Einstein, z pochodzenia Żyd, obawiał się prześladowania i odmówił powrotu do rodzinnego kraju. Kurtka jest brązowym skórzanym modelem „Cossack”, wyprodukowanym przez Levi’s. Fizyk pojawił się w niej m.in na okładce magazynu Time w 1938 roku. Ta sama gazeta przyznała Einsteinowi tytuł Człowieka Wieku jednocześnie uznając markę Levi Strauss & Co za najlepszą modową markę stulecia.
Kurtka Noblisty była skrupulatnie przechowywana przez spadkobierców geniusza, a teraz jeden z bezpośrednich potomków Einsteina wzbogacił się na niecodziennej spuściźnie po słynnym krewnym.
Dom aukcyjny Christie’s, który organizował sprzedaż w ramach “Valuable Books and Manuscripts Sale” wydał oświadczenie, że zainteresowanie kurtką Alberta Einsteina było ogromne. „Jesteśmy zachwyceni, że Levi Strauss & Co zakupiło ten kultowy przedmiot do własnych zbiorów. To rzecz, bez której zdobywca Nagrody Nobla niemal się nie pokazywał, nosząc ją nawet podczas wakacji na Bermudach w 1935 roku”, oświadczył Thomas Venning, szef londyńskiego działu Książek i Manuskryptów Christie’s.