IMAX jest to najdoskonalszy system kamer wyświetlania trójwymiarowych oraz ruchomych obrazów. Posiada niesamowite efekty i jakość obrazu. Powstał w latach 70-tych, natomiast w latach 90-tych firma Panasonic rozpowszechniła ten system. System korzysta z taśmy filmowej o szerokości ponad 10 cm (standardowy negatyw wynosi 35 mm).

W olbrzymim projektorze taśma przesuwana jest poziomo i obraz rzutowany jest na specjalny ekran o wysokości 24 metrów i 18 metrów szerokości. Kamery muszą lokować film wielkiego formatu, co wiąże się z duża wagą kamer. Przy ich wykorzystaniu często konieczne jest wzmacniane uchwytów, stojaków, by sprzęt stał solidnie. Wadą jest głośny, hałaśliwy dźwięk przy produkcji, co często uniemożliwia kręcenie scen i jednoczesne nagrywanie dialogów. Problemem może być również mała ilość taśmy filmowej.

Jedna taśma nagrywała filmu około 2-3 minut. Wymagane jest ciągłe przerywanie scen i zmienianie taśm. Dużo czasu spędza się jeszcze przy montowaniu tych taśm w jedną kompozycję. Lecz końcowy etap jest niesamowity. Żaden inny rodzaj filmu nie jest w stanie przedstawić takich emocji i efektów. Z systemu IMAX najczęściej korzystają przyrodnicy i dokumentaliści. Dzięki temu systemowi są w stanie przedstawić nawet najmniejszy szczegół silnej naturalnej przyrody. Jej dzikość, oraz delikatność jest wysokiej jakości obrazem trójwymiarowym. Jest to format widowiskowy i sugestywny. Obraz jest bardzo realny i wyrazisty. W dzisiejszych czasach większość filmów realizowanych jest na taśmie 35 mm, później są one przerabiane na potrzeby kin IMAX. Najbardziej znanym filmem, który został przekształcony na potrzeby systemu IMAX to „Avatar”.

W tych kinach stosowane są różnego typu projektory, które pomagają pokazać niesamowite elementy filmu. Najbardziej popularnym jest projekt z dwoma obiektywami. Wyświetlane są dwa obrazy jednocześnie, które są przesunięte względem siebie. Kina korzystają również z tańszych systemów, gdzie obraz jest wyświetlany z dwóch mniejszych projektorów, ale jakość obrazu jest zachowana na wysokim poziomie. Również specjalne ułożenie siedzeń w kinach według układu amfiteatralnego zapewnia każdemu z widzów niesamowite wrażenia widokowe. W 2000 roku IMAX wprowadził projektor z możliwością projekcji filmów 3D na zwykłej wielkości ekranach.

Konieczne jest jednak założenie okularów spolaryzowanych. Obraz wyświetlany jest przez soczewki projektora na ekran, następnie odbija się od okularów, w których fale świetlne rozchodzą się w kilku płaszczyznach. System filmowy IMAX jest wciąż ulepszany i doskonalony. Niesamowicie krystaliczny, czysty, mocny dźwięk daje wspaniały efekt podczas oglądania filmu. System dźwiękowy produkowany jest przez światowego lidera w dziedzinie projektowania dźwięku, jest sześciokanałowy, hi-fi z reprodukcją basu. W kinach IMAX mamy system głośnikowy co zapewnia nam dobrą jakość i głośność, nie zależnie od tego jakie miejsce zajmujemy. Dzięki tak rozwiniętej technologi mamy możliwość na poznanie niezwykłej produkcji filmowej. Wysoka jakość, staranne wykonanie.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi OglądajmyTo.pl