L’Eden Théâtre, najstarsze kino na świecie, w którym odbyła się pierwsza projekcja filmu braci Lumière, ponownie otworzyło swe podwoje po 20 latach prac renowacyjnych.

Działa już ponad 100 lat i nie ma ani jednej zmarszczki. Po niewielkim ”liftingu”, który jednak trwał aż dwie dekady, kino L’Eden Théâtre w La Ciotat, od ubiegłej środy, 9 października, znów wita miłośników 10 Muzy. Z tej okazji, w obecności wielu aktorów i osobistości kina francuskiego, odbył się w nim pokaz fragmentów najnowszego filmu Oliviera Dahana, o księżnej Grace.

Położone nad brzegiem morza, miejsce to może się pochwalić znakomitą historią. To tu, 21 marca 1895 bracia Lumière zaprezentowali swój pierwszy obraz „Wjazd pociągu na stację”. Małe kino, mające zaledwie 166 foteli, również było miejscem premier filmów z Fernandelem i Yves Montand’em, póki nie zawisł nad nim pech (samobójstwo managera i multipleks w pobliżu), a następnie zamknięcie ze względów bezpieczeństwa, w 1995 roku.

Dziś, wyremontowane za 6 milionów euro, dzięki projektowi „Marsylia Europejską Stolicą Kultury 2013”, znów zaprasza fanów kina a do końca roku zaplanowane są specjalne pokazy.

zdjęcia: sipa