Najdroższą książką świata, niemal Świętym Graalem dla bibliofilów jest niewątpliwie Biblia Gutenberga, pierwsza drukowana pozycja w historii literatury. Jej wydanie oznaczało nie tylko zmierzch średniowiecza, ale rozpoczęło rewolucję i rozpowszechnienie druku, dzięki czemu książki staniały i zaczęły trafiać do zwykłych ludzi. Jan Gutenberg wydrukował w sumie około 180 kopii Biblii, z czego 135 na papierze a 35 na pergaminie. Większość z nich była sprzedawana jako pojedyncze kartki, dlatego każdy nabywca łączył je i zszywał według własnego widzimisię, przez co nie istnieją dwa jednakowe egzemplarze. Wiadomo, że do dzisiejszych czasów z pewnością przetrwało 48 sztuk z czego tylko 21 jest kompletnych. Co zatem stało się z pozostałymi? Zestaw obu tomów Biblii jest dziś niemal nie do znalezienia, każda pojedyncza strona na aukcjach sprzedawana jest nawet za 100 tysięcy dolarów, więc można założyć, że ewentualne pojawienie się na na rynku całości dzieła przyniosłoby właścicielowi dochód w wysokości 35 milionów dolarów, czyniąc z niej najdroższą książkę świata.

Niewiele tańsza jest pozycja nr. 2, zajmowana przez Codex Leicester, autorstwa Leonarda da Vinci. To w zasadzie nawet nie książka ile notatnik zapisany przez genialnego mistrza obserwacjami naukowymi i szkicami w latach 1506-1510. Nigdy nie był skopiowany ani wydany; to jedyny egzemplarz własnoręcznie zapisany przez Leonarda. KiIka lat temu, za „drobne” 30,8 miliona dolarów, stał się on własnością Billa Gatesa.

Trzecie miejsce na podium jest zdecydowanie trudniejsze do znalezienia, niemniej wydaje się, że brązowy medal wśród najdroższych książek świata przypada Ewangelii Świętego Jana należącej do Świętego Cuthberta, zakupionej przez British Museum za 14,3 miliona dolarów. Jest to jedna z najrzadszych europejskich książek istniejąca w całości, bez luźnych kartek i nie wykazująca żadnych oznak starzenia papieru. Książka pochodzi z VII wieku, co czyni ją niewątpliwie najstarszą w całym zestawieniu i została znaleziona w trumnie Świętego Cuthberta, jednego z patronów Anglii a następnie powierzona zakonowi Jezuitów.