Samochód to dobro na które stać coraz więcej Polaków. Co więcej- wielu z nas lubi, wzorem zachodnich sąsiadów, pochwalić się co trzy, cztery lata nowym nabytkiem. Oznacza to, że jesteśmy coraz mniej przyzwyczajeni do swoich aut i traktujemy je bardziej użytkowo: mają jeździć, nie sprawiać kłopotów i być tanie w eksploatacji.

Klientom kupującym samochody używane (bo to takie najczęściej kupujemy) najbardziej zależy oczywiście na cenie pojazdu, ale nie zapominają o sprawdzeniu przebiegu, sprawności i historii ewentualnych wypadków. Podstawowym narzędziem porównywania parametrów i ofert jest Internet. Przystępując do poszukiwania samochodu warto jednak nie tylko sprawdzić, czy znajdziemy wymarzony typ, kolor czy moc silnika, ale przede wszystkim porównać serwisy, które takie auta oferują.
Niewątpliwie ważnymi “graczami” na rynku są otomoto oraz moto.gratka.pl, strony działające od lat, funkcjonalne, dość atrakcyjne wizualnie i mające dużą bazę aut do wyboru. Inny serwis- motomi, działąjący od listopada ubiegłego roku, mimo zapowiedzi, wciąż oferuje wyłącznie auta osobowe, zatem miłośnicy choćby jednośladów, nie mają czego na nim szukać.
Od kilku tygodni coraz większą uwagę przyciąga jednak nowa odsłona współczesnej giełdy samochodowej, czyli strona samocholand.pl. Portal ma bardzo przyjazną wyszukiwarkę w każdej kategorii – od samochodów osobowych po autokary a nawet quady. Dodatkowo, jak zapewniają jego twórcy, parametry dostępne w wyszukiwarce zostały przygotowane zgodnie z zaleceniami specjalistów, znającymi się na konkretnym typie pojazdu, istotne dla takiego a nie innego modelu. Dla przykładu można podać wyszukiwarkę pojazdów ciężarowych, w której można rozwinąć parametry norm emisji spalin, czy ładowność europalet (takich szczegółów próżno szukać np. na moto.gratka.pl). Serwis posiada również rozbudowany system zarządzania wiadomościami między użytkownikami, którzy mogą zapisywać w kategorii “ulubione” dealerów aut, sprzedawców czy modele, którymi są zainteresowani. Dodatkowo na stronie znajdziemy krótką historię najważniejszych producentów aut.
Warto dodać, że samocholand.pl jest projektem tworzonym od zera, a nie polską kalką serwisu z Zachodu, a autorzy nieustannie go usprawniają (stąd moduł wiadomości zewnętrznych, za pomocą którego można zgłosić uwagi co do jego funkcjonalności).
Znając sympatię Polaków do poszukiwania samochodów w serwisach internetowych, popularność nowego serwisu może szybko wystrzelić, zwłaszcza, że ceny ogłoszeń są kilkukrotnie niższe niż na otomoto.