Niewątpliwie kask to jedno z najważniejszych akcesoriów każdego motocyklisty. Według wielu badań dobór właściwego kasku jest w stanie ocalić wiele osób uczestniczących w wypadkach motocyklowych. Zobaczmy, czym powinniśmy się kierować przy zakupie kasku.

Z pewnością wielu motocyklistów lub posiadaczy skuterów wsiadając na swojego jednoślada chce na nim jak najlepiej się prezentować. Wygląd ma jednak mieć drugorzędne znaczenie, a priorytetem powinno być bezpieczeństwo. Oczywiście zakup najdroższego dostępnego kasku nie gwarantuje nam jeszcze bezpieczeństwa, ponieważ musimy kierować się kilkoma fundamentalnymi zasadami.

Pierwszą z nich jest rozmiar kasku. Nie może on nas uciskać, jednakże kiedy nie przylega wystarczająco i lata na boki to bez wątpienia powinniśmy sprawdzić inny rozmiar. Początkowo możemy poczuć lekki dyskomfort ze względu na to, że policzki będą dociśnięte, ale z czasem przyzwyczaimy się, a gąbczasty materiał dopasuje się do naszej twarzy. Bardzo duży odsetek motocyklistów kupuje za duży kask twierdząc, że ten o rozmiar mniejszy ich uciska. W takim wypadku narażają się na duże niebezpieczeństwo, a zakup za małego kasku jest niemalże równoważny z jego brakiem.

Jeżeli kupowaliście już wcześniej kask to powinniście znać rozmiar, który najbardziej pasuje do Waszego obwodu głowy. W przypadku jeżeli wybieracie się do sklepu po swój pierwszy kask, najlepiej poradzić się doświadczonego sprzedawcy. Wiele kasków pomimo ogólnie przyjętej rozmiarówki nieco się różni, więc bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie danego modelu.

Jeżeli znamy już rozmiar to musimy zdecydować jaki rodzaj kasku najbardziej nam odpowiada. Do najbardziej popularnych należą kask integralny, szczękowy, otwarty oraz enduro.

Kaski integralne są najczęściej polecanymi ze względu na to, że skorupa jest wykonana z jednego kawałka materiału i zakrywa całą twarz. Dodatkowo jest tak skonstruowany, że zapewnia dostęp dopływu powietrza, co wpływa na komfort jazdy.

Kaski szczękowe są bardzo podobne do integralnych, jednakże mechanizm podnoszenia części szczękowej odbija się nieco na poziomie bezpieczeństwa. Dodatkowo tego rodzaju kaski są cięższe, co przy dłużej jeździe może być odczuwalne. Zaletą jest bez wątpienia fakt, że w momencie kiedy chcemy z kimkolwiek porozmawiać, nie musimy zdejmować całego kasku.

Dobrą opcją dla posiadaczy skuterów lub cruiserów są kaski otwarte. Tego rodzaju kaski nie chronią jednak twarzy, ale są bardzo komfortowe podczas letniej jazdy ze względu na bardzo dobry przepływ powietrza.

W przypadku niedoświadczonych motocyklistów zaleca się kask integralny, który bez wątpienia zapewnia największy poziom bezpieczeństwa. Kask otwarty pomimo mniej bezpiecznej konstrukcji może być używany przez posiadaczy skuterów, jednakże wskazane byłoby pewne obycie z nimi.

Niestety, ale bardzo wiele wypadków motocyklowych mogłoby mieć całkowicie inny obrót jeżeli kaski dobierane byłyby bardziej prawidłowo. Przede wszystkim chodzi o młodych motocyklistów, którzy w wielu przypadkach główną uwagę zwracają na wygląd” – powiedział specjalista z serwisu Honda Plaza.

Jednym z podstawowych pytań jest oczywiście cena, jaką powinniśmy zapłacić za kask. Po pierwsze warto zapytać się specjalisty jaka będzie różnica pomiędzy jednym a drugim kaskiem. W wielu przypadkach poziom wykonania, a co za tym idzie bezpieczeństwa jest identyczny, jednakże dopłacamy za wygodę. To, co jednak powinno być priorytetowe dla każdego podczas wyboru kasku to nie wygoda ani wygląd, a wszystkie aspekty wpływające na bezpieczeństwo.