Wanna na nóżkach, tapety w paski oraz stojące modele ceramiki – to jest właśnie styl angielski. Charakteryzuje się on niezwykłą subtelnością, delikatnością, elegancją oraz klasą. Coraz więcej ludzi projektując swoją łazienkę wybiera stylistykę pochodzącą prosto z wysp.

Styl angielski – charakterystyka
Wnioskując po nazwie stylu można domyślić się, że wywodzi się on z Anglii. Cechuje się przytulnością oraz maksymalizmem. Osoby, które kochają minimalizm mogą czuć się przytłoczone w pomieszczeniu zaprojektowanym w stylu angielskim. Rdzeniem tego stylu są drewniane panele bądź stylowe tapety i ogromna ilość tapicerowanych mebli. W angielskich wnętrzach królują jasne, pastelowe barwy – biel, róż, błękit, czerwień i zieleń.

Łazienka w stylu angielskim
Miejsce, w którym po ciężkim dniu pracy oddajemy się odpoczynkowi. Zasiadamy w wygodnej wannie, nalewamy gorącej wody, zamykamy oczy i relaksujemy się. Styl angielski nadaje temu pomieszczeniu przytulności oraz poczucia ciepła. Każdy, kto wejdzie do takiej łazienki poczuje się bardzo komfortowo. Nic tylko odpoczywać. W małych łazienkach maksymalizm charakteryzujący stylistykę angielską może okazać się sporym problemem, ponieważ powinna być ona sporych rozmiarów, aby należycie zaprezentować wszystkie swoje wdzięki. Łazienka wykończona w tym stylu często nazywana jest salonikiem kąpielowym. To nie tylko miejsce do wzięcia zwykłej, szybkiej kąpieli, ale również do długiego relaksu.

Najważniejszym elementem w łazience wykonanej w stylu angielskim jest wolnostojąca wanna na nóżkach. Najczęściej stawia się ją w centrum całego pomieszczenia. Do kompletu potrzeba jest także bateria podłogowa. Całość wygląda niesamowicie, ale to jeszcze nie koniec. Kolejną ważną rzeczą jest umywalka, która powinna być zamontowana na postumencie lub metalowym stelażu z nóżkami. Bateria w zlewie powinna być w kolorze srebrnym – najlepiej z mosiądzu. Cały zestaw sanitarny wykończy ubikacja w formie kompaktu. Deska sedesowa wykonana z drewna świetnie wkomponuje się w resztę zestawu.

W łazience wykonanej w stylu angielskim zabronione jest montowanie kabin prysznicowych. Niszczy to całkowicie koncepcję tej stylistyki.

Ostatnim charakterystycznym elementem dla angielskiej łazienki są ciemne i drewniane meble bogate we wzory. Ocieplą one wnętrze i nadadzą mu tajemniczości. Będzie to skutkowało tym, że wchodząc do łazienki poczujemy się jakbyśmy wchodzili do pałacu, a nie do pomieszczenia sanitarnego.

Podsumowanie
Styl angielski świetnie nadaje się do przestrzennych łazienek. Tworzy on niesamowitą, ciepłą i tajemniczą atmosferę. Dzięki temu jest to świetne miejsce nie tylko do mycia się i skorzystania z toalety. Każda wizyta w takim saloniku kąpielowym to szansa na chwilę relaksu i odpoczynku. Styl angielski jest coraz częściej spotykany jest w polskich łazienkach. Luksus, maksymalizm, piękno i poczucie bezpieczeństwa – to właśnie to cechuje taką łazienkę.

MS
Materiał powstał we współpracy z Defra.pl.