Harry Houdini był człowiekiem niezwykłym. Choć pozostaje wciąż znany przede wszystkim jako największy iluzjonista świata, to jednak ma na koncie również naukowe działania, mające na celu zdyskredytowanie oszustów podających się za magików, a także pracę w filmie i posadę akrobaty. Houdini urodził się na Węgrzech, w bardzo religijnej, żydowskiej rodzinie. Jego ojciec był rabinem, który wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych w 1878 roku, kiedy chłopiec miał 4 lata.

Fenomen Houdiniego polegał w dużej mierze na tym, że choć sam demaskował hochsztaplerów i potrafił wykazać w jaki sposób zwiedli widzów, sam nigdy nie został przyłapany na próbie oszustwa. Nikomu nie udało się przejrzeć jego sekretów, a wiele sztuczek, którymi się posługiwał, nadal pozostaje tajemnicą.

The Houdini Museum, to niezwykłe miejsce, które znajduje się w Scranton w stanie Pensylwania. Niezwykłość dotyczy nie tylko osoby samego króla iluzjonistów, któremu jest poświęcone, ale również jego fundatorów i miejsca w którym się znajduje. Budynek przy Main Avenue został zaadaptowany i przekształcony w muzeum z inicjatywy Dorothy Dietrich i Dicka Brooksa. Oboje przez wiele lat byli aktywnymi magikami. Dorothy bywała nazywana żeńskim Houdinim, ponieważ z powodzeniem powtarzała niektóre jego występy. Wraz z Dickiem pracowała w nowojorskim show Magic Town House. Już wówczas rozpoczęli kolekcjonowanie eksponatów związanych z Wielkim Houdinim. Stali się też ekspertami nie tylko od jego pokazowych numerów, ale również od jego życia. Ogromna kolekcja listów pozwoliła im poznać nieżyjącego już wielkiego artystę od zupełnie innej strony, co znalazło swoje odzwierciedlenie w założonym przez nich muzeum, które wprawdzie koncentruje się na karierze iluzjonisty, ale przedstawia go nie tylko jako tajemniczą postać ze sceny, ale również jako człowieka.

Scranton nie jest miastem przypadkowym, ponieważ Houdini kilkakrotnie w nim występował, poddając się swoim słynnym próbom, a wycieczka do muzeum, to coś więcej, niż tylko nudne zwiedzanie. W trakcie ogląda się film i bierze udział w przedstawieniu. Cena za bilet waha się w granicach od 15 do 60 dolarów, w zależności od tego czy dokonana była rezerwacja i jak bardzo popularny jest występ aktualnie prezentującego się w muzeum artysty.