W dobie coraz silniej rozwijającego się przemysłu, a także wzrastającej liczby ludności na Ziemi za co za tym idzie, rosnących potrzeb tej olbrzymiej liczby, stajemy przed wyzwaniem w jaki sposób zapewnić kolejnym pokoleniom dostatnią przyszłość na naszej planecie? Jak stworzyć podstawy do ich godnego życia?

Musimy szukać sposobów na zwiększenie wydajności naszej planety oraz jednoczesne ratowanie tego, co jeszcze na niej zostało, tego co nie jest zniszczone. Całe szczęście, mamy coraz większą świadomość ekologiczną, wiemy jakie zagrożenia nas dotyczą i szukamy sposobów na ich pokonanie.

Jednym z kluczowych kierunków, które mają przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym, jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Dzięki zastosowaniu energii odnawialnej jesteśmy w stanie zatrzymać skutki naszego nieprzemyślanego jako gatunku ludzkiego, postępowania.

Miasto Masdar City jest swoistym wyzwaniem postawionym przed naukowcami. Czy uda się stworzyć miasto w pełni niezależne energetycznie? czy można stworzyć miasto właściwie nie emitujące dwutlenku węgla?

Te i inne pytania postawił przed pracownią projektową Normana Forestera Emir Abu Zabi, który powierzył projekt miasta tej pracowni. Głównym inwestorem w miasto przyszłości jest Mubadal Development Company.

Celem budowy miasta jest udowodnienie w rzeczywistości wyników badań, przeprowadzonych przez Uniwersytet Massachusetts Institute of Technology w Bostonie, na polecenie właśnie Władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które skupiały się na produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Wyniki tych badań pewnie stwierdzają, że jest możliwe istnienie miasta zasilanego w całości energią ze źródeł odnawialnych. Możliwe także okazuje się stworzenie miasta, które nie oddaje do atmosfery dwutlenku węgla.

Prezentowane miasto powstało na terenach trudnych pod względem urbanistycznym, dlatego daje nadzieję na wykorzystanie terenów, które do tej pory nie dawały szans na stworzenie tam miejsc zamieszkanych przez człowieka. MASDAR CITY, położone w Emiratach Arabskich w Emiracie Abu Zabi pokazuje, że istnieje możliwość wykorzystania każdego zakamarka naszej planety,w taki sposób, aby zapewnić komfort i warunki życia dla przyszłych pokoleń.

Jest to nadzieja, że nasza planeta będzie w stanie w przyszłości zapewnić byt liczniejszym pokoleniom, właśnie przez wykorzystanie takich zapomnianych, trudnych obszarów, których dotychczasowe zagospodarowanie nie było możliwe.

Wstępnie o Masdar City
Budowa miasta została zaplanowana na kilka lat. Projekt inwestycji został ujawniony w roku 2008, natomiast ukończenie budowy wstępnie zaplanowano na 2015 rok. Obecnie termin ten został odroczony, przewidywana data ukończenia budowy miasta to około 2020 rok.

Koszty inwestycji jaką jest Masdar czyli zielone miasto przyszłości skalkulowano na 22 mld USD. Obecnie już wiadomo, że koszty te uległy zmianie, na korzyść inwestorów zmalały o około 15 %.

Na potrzeby budowy miasta został założony fundusz inwestycyjny, gdzie każdy przedsiębiorca, który upatruje sobie w budowie miasta zysk, może zainwestować.

Technologie przyjazne środowisku
Aby stworzyć miejsce nie tylko piękne i funkcjonalne, ale również przyjazne dla środowiska, projektanci postawili sobie dwa główne cele, jakie powinny spełniać zastosowane w mieście technologie.

Kryteria, jakie postawiono przed zastosowanymi technologiami to :

  • zapewnienie miastu samodzielności
  • stworzenie miejsca ekologicznego

Dzięki temu miasto ma spełniać założenia jego inwestorów i badaczy, czyli być w 100 % samowystarczalne i autonomiczne, zarówno jeżeli chodzi o energię, jak też wyżywienie czy względy ekonomiczne.

Drugi czynnik to ekologia – która przejawia się przede wszystkim w technologiach, które czerpią inspirację z najnowszych badań czy wniosków. Zastosowane rozwiązania mają wpływać na świadomość ekologiczną mieszkańców miasta oraz ułatwiać im ekologiczne zachowania.

Jakie rozwiązania zastosowano na terenie miasta Masdar City?
Przede wszystkim, postarano się aby energia potrzebna mieszkańcom miasta pochodziła w pełni ze źródeł energii odnawialnej. W tym celu idealne wręcz okazało się położenia miasta – pustynne, nagrzane słońcem tereny okazały się idealne do stworzenia ‘małej’ elektrowni zbudowanej z paneli słonecznych. Panele słoneczne utworzyły jedno z największych pól słonecznych, skupiających aż 210 tysięcy metrów kwadratowych ogniw.

Po za miejscem przeznaczony na ogniwa poza miastem, solary zostały zaplanowane także na dachach budynków miast. Szacuje się, że energia uzyskana w ten sposób ma w całości pokryć zapotrzebowanie energetyczne mieszkańców miasta, a jej nadmiar ma zostać odprowadzany do sąsiedniego miasteczka.

Kolejnym sposobem na pozyskanie energii, która miałaby być wykorzystana w mieście, jest wykorzystanie wód geotermalnych, zlokalizowanych w obszarze miasta. Ich wysoka temperatura miałaby służyć jako źródło ciepłej wody użytkowej, kranach.

W mieście ma być zupełnie ograniczona emisja dwutlenku węgla, dlatego poszukuje się alternatywnych źródeł energii, które nie będą go dostarczać.

Inne ciekawe pomysły…
Projektanci prześcigali się w pomysłach, w jaki sposób ułatwić życie codzienne mieszkańców, i spowodować, że ekologiczny styl życia będzie dla nich po prostu wygodniejszy. W tym celu na terenie miasta zdecydowano się wprowadzić wiele rozwiązań, które mają być ku temu okazją. Co możemy zaobserwować na terenie miasta?

Ekologiczne, samodzielne taksówki na prąd pochodzący z energii słonecznej. Dzięki ich zastosowaniu ogranicza się zupełnie produkcję spalin samochodowych, których tu po prostu się nie wytwarza. Takie samoobsługowe taksówki stanowią również gwarancję, że ryzyko korków w tym mieście jest znikome.

Aby zminimalizować potrzebę chłodzenia nagrzanych ścian budynków oraz zredukować pobór energii na klimatyzacje pomieszczeń w mieście, zaplanowano w tym nagrzanym słońcu mieście, szereg ciekawych rozwiązań. Rozpoczynając od najprostszych, możemy tu zaliczyć takie zaplanowanie rozmieszczenia budynków, aby nie nagrzewały się mocno od słońca. W mieście stworzono także wieżę widokową,która tak na prawdę jest sposobem na zamaskowanie wysokiej wieży chłodzące, która wykorzystując naturalne ruchy powietrza, powoduje obniżanie temperatury w Mieście oraz przyjemny przewiew.

Recykling i powtórne wykorzystanie odpadów to także jeden z pomysłów na bycie eko w tym mieście. Z każdego budynku w mieście możemy wyrzucić śmieci do specjalnych szybów, które doprowadzają je do sortowni śmieci pod miastem. Tu są one powtórnie wykorzystane jako biopaliwo do produkcji energii lub tworzywo do powtórnego wykorzystania.

W tym mieście przyszłości nawet woda ulega recyklingowi i jest wykorzystywana tyle razy, ile tylko może być. Specjalne systemy zlokalizowane chociażby pod uprawami roślinnymi mają wychwytywać wodę, której rośliny nie zużyją i ponownie dostarczać ją do obiegu w mieście. Przy każdym kranie, prysznicu czy spłuczce zamieszczono specjalne wyświetlacze, informujące użytkowania, ile wody zużył, ile mógł zaoszczędzić. Wszystko to ma na celu ułatwić prowadzenie ekologicznego, przyjaznego dla środowiska życia. Wprowadzając niektóre z technologii projektanci chcą oddziaływać na świadomość ekologiczną ludzi.

Nie tylko funkcjonalnie, ale tez pięknie
Miasto Masdar to nie tylko funkcjonalne i użytkowe pomysł, nowinki technologiczne czy ekologiczne rozwiązania. To także zachwycająca, klimatyczna i charakterystyczna dla arabskiej sztuka i architektura. Budynki stanowią harmonijne połączenie nowoczesnych i tradycyjnych form, które przejawiają się w wykorzystanych tworzywach jak również designie budynków.

Szklane powierzchnie połączone z ażurowymi, ceglanymi detalami sprawiają wrażenie wyszukanych i bardzo wyjątkowych. Roślinność w planowanym mieście jest również istotnym czynnikiem, który można zauważyć w przestrzeni miejskiej Masdar. Na każdym kroku można napotkać bujną i zieleń, która poprawia miejski mikroklimat i samopoczucie mieszkańców.

Obecnie
Obecnie Masdar znajduje się w trzecim, intensywnym etapie rozwoju. W kraju, który słynie z rozrzutnego życia swoich mieszkańców, ignorancji takich kluczowych spraw dla ekologicznego rozwoju jak surowce odnawialne czy oszczędność, jest to potrzeba inicjatywa. Miasto ma szanse stać się kultowym i pokazać innym, że jest jakiś lepszy, przyjazny dla środowiska, a także wygodny sposób życia.

Mimo wszystkich obietnic i zachęcających programów, które mają przyciągnąć młodych ludzi do osiadania się w tym miejscu, miasto przyszłości Masdar City, świeci pustkami.

nieznane.png Autor: Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.