Zadania matematyczne potrafią sprawiać problemy nie tylko uczniom w szkołach, ale również dorosłym. Nic więc dziwnego, że pojawiają się co jakiś czas aplikacje na urządzenia mobilne, które pomagają w matematyce. O ile jednak kalkulatory podają wyniki, to jednak nie wskazują w jaki sposób zostały przeprowadzone obliczenia.

Program PhotoMath jest przeznaczony głównie dla uczniów, ponieważ jego zadanie polega przede wszystkim na korekcie już istniejących obliczeń. Aplikacja łączy w sobie funkcjonalność aparatu fotograficznego, wbudowanego we wszystkie smartphony, z programem rozpoznającym tekst z pisma odręcznego. Mechanizm rozpoznawania tekstu jest tu jednak kluczowym elementem. Wprawdzie najłatwiej rozpoznawany jest druk, ale na chwilę obecna rozpoznawanie pisma wychodzi już całkiem nieźle, a algorytm nadal jest udoskonalany.

Tak przygotowane dane trafiają do bazy danych aplikacji i są porównywane z dostępną w niej wiedzą. Dzięki temu program jest w stanie nie tylko orzec czy zadanie zostało rozwiązane prawidłowo, ale również czy zastosowano odpowiednie wzory matematyczne, oraz wskazać, w którym miejscu popełnione zostały błędy. Można również prześledzić krok po kroku w jaki sposób zadanie powinno zostać rozwiązane.

Aplikacja PhotoMath w opisanej powyżej wersji, to dopiero testowa edycja programu. Zdaniem producenta, studia MicroBlink, już wkrótce powinna się pojawić wersja pełna i rozszerzona o kolejne możliwości. Na chwilę obecną można jej używać na smartphonach z systemami iOS i Windows, wkrótce ma również być dostępna wersja na Androida.

Firma MicroBlink ma swoją siedzibę w Londynie i zasłynęła dotąd przede wszystkim jako ekipa prowadząca zaawansowane prace nad systemami komputerowego rozpoznawania głosu przez urządzenia cyfrowe. Prawdopodobnie to właśnie ta technologia w przyszłości zdominuje produkowane przez MicroBlink aplikacje.