Jest ich obecnie 40 tysięcy. Stoją w równych szeregach, tworząc regularne rewiry. Każdy klimatyzowany, z włókna szklanego i pokryty tkaniną powlekaną teflonem zdolnym wytrzymać temperaturę 700o C. Namioty w Mina – mieście, które ożywa na kilka dni w roku.

Miasto Mina leży w Arabii Saudyjskiej, 12 km od Mekki. Obejmuje swoim zasięgiem obszar 20 km2. Położone malowniczo w podłużnej dolinie, jest miejscem, do którego co roku, na czas Hadżdżu, pielgrzymki obowiązkowej dla muzułmanów, przybywa kilka milionów ludzi, a liczba ta wzrasta z roku na rok. To tu właśnie prorok Ibrahim spędzał podobno noc poprzedzającą dzień, w którym miał Bogu w ofierze złożyć swego syna Ismaela. Ostatecznie Bóg nakazał złożyć ofiarę z owcy. Na pamiątkę tego wydarzenia muzułmanie składają w ofierze podczas pielgrzymki setki tysięcy sztuk bydła i owiec. I liczba zwierząt ofiarnych także jest w Minie zapewniona.

Tak ogromne przedsięwzięcie musi mieć odpowiednie, nowoczesne zaplecze logistyczne.

Rząd saudyjski dość długo głowił się na rozwiązaniem nie tylko tego problemu. Trzeba było bowiem także zająć się zapewnieniem bezpieczeństwa pielgrzymom – tak podczas rytuału kamienowania Szatana, który odbywa się na moście Jamarat, jak i podczas noclegu – aby nie powtórzyła się tragedia sprzed  kilkunastu lat, kiedy to ogień strawił namioty noclegowe i pochłonął 350 ofiar.

W ciągu ostatnich dwóch lat doprowadzono do modernizacji tego obszaru miasta Mina, które służy pielgrzymom. Ci, którzy przybyli na Hadżdż po raz pierwszy od kilku lat, nie poznają dawnej Miny. Poza postawieniem miasteczka nowoczesnych namiotów (które, nota bene, są owocem badań naukowych), unowocześniono most: poszerzono go, dołożono poziomów, zmieniono kształt elementów rytualnych. Oprócz tego ułatwiono pielgrzymom przemieszczanie się pomiędzy Miną a Mekką, uruchamiając specjalną linię metra na Hadżdż.

Teraz każdy, kto wypełnia swój obowiązek i odbywa pielgrzymkę do Miasta Proroka, znajduje lokum w nowoczesnym namiocie. Ryzyko pożaru praktycznie nie istnieje – bo każdy ognioodporny namiot, dodatkowo, wyposażono w niezależną instalację sensorów temperatury, podłączonych do systemu alarmowego i instalacji elektrycznej oraz współpracujących z automatycznymi zraszaczami wodnymi.