Z czym się kojarzy romantyzm? Płatki róż na satynowej pościeli, wieczorny spacer brzegiem morza, list miłosny pod poduszką – takie obrazy zapewne przywołuje w myślach niejedna kobieta. Panów o romantyzm lepiej nie pytać, bo pewnie co drugi zachłysnąłby z przerażenia. A czym jest romantyzm w oczach artysty?

Sztuka to trudny temat, a jej twórcy są zwykle ekscentrykami wyrażającymi swoje uczucia i myśli w sposób charakterystyczny, często paradoksalny. Duże znaczenie ma także epoka, w której przyszło im tworzyć. W epoce romantyzmu, świat postrzegany był przez pryzmat uczuć i wewnętrznych emocji. Bunt przeciwko rzeczywistości i jej normom wyznaczanym przez społeczeństwo miał swoje odzwierciedlenie w literaturze i sztuce. Chcąc zgłębić tajemnice dusz znanych twórców, warto wybrać się do Paryża, gdzie w Muzeum d’Orsay już od dziś, 5 marca, można podziwiać wystawę zatytułowaną L’ange du bizarre. Le romantisme noir de Goya a Max Ernst. Jej twórcy pragną przedstawić ciemną stronę romantyzmu, tę skrywaną w cieniu, irracjonalną, która kryła się za pozornym triumfem logiki i rozumu. Świat ten powstał pod koniec XVIII wieku, w Anglii, na kartach powieści gotyckich, które szybko uwiodły czytelnikow uwielbieniem dla tajemnicy i strachu. Z czasem artyści przesunęli granicę ciemnego romantyzmu w stronę okultyzmu, starych legend, mitów i snów, przeciwstawiając człowieka jego własnym strachom. Malarze i rzeźbiarze poszli w ich ślady; Goya malował okropności wojny, Delacroix pasjonował się ciałem ludzkim wydanym na działanie sił przyrody. W samym środku rewolucji przemysłowej pojawiły się hordy czarownic, tańczące szkielety, i demony.

Ta niezwykła wystawa pozwoli nam spojrzeć na romantyzm od tej ciemnej strony, wszystkie prace bowiem łączy jedno – mrok i niepokojący nastrój. Oprócz malarstwa, grafiki i rzeźby, w Muzeum d’Orsay można rownież obejrzeć fragmenty filmów zrealizowanych na podstawie powieści z epoki ciemnego romantyzmu, jak „Frankenstein” czy „Faust”.

Więcej: www.musee-orsay.fr