- Dobra, towary i prezenty luksusowe – SPEND IT - http://spendit.pl -

Największe lustro świata

Wiecie jakiej powierzchni jest największe lustro świata? Ma dokładnie 10,5 tys. km kw., ale tak naprawdę jest pozostałością po wyschniętym boliwijskim [1] jeziorze. Takie zjawisko nosi nazwę solniska lub pustyni solnej, a fakt odbijania spowodowany jest tym, że jest pokryte cienką warstwą wody.

Salar de Uyuni, bo taką nazwę nosi to miejsce, jest nie tylko największym solniskiem na świecie, ale również jednym z najbardziej płaskich powierzchni – różnica wysokości to ledwie 41 centymetrów. Imponująca jest także liczba znajdującej się tu soli, bo według niektórych szacunków jest to nawet 10 miliardów ton, ale także ponad 50% światowych zasobów litu.

Pustynia solna znajduje się w Andach, na wysokości 3653 metrów. Ta wysokość powoduje, że stwierdzenie „blisko nieba” nabiera tu nowego wymiaru. Przy dobrej pogodzie, gdy zjawisko lustra tworzącego się na powierzchni solniska jest bardzo widoczne, odbija się tu całe niebo. Chodząc po Salar de Uyuni mamy więc wrażenie, jakbyśmy naprawdę chodzili gdzieś wysoko w chmurach.

Na terenie pustyni znajdziemy także inne atrakcje m.in. cmentarzysko parowozów, wyspy z kaktusami liczącymi ponad tysiąc lat, czy rezerwat przyrody, w którym żyje ponad 100 gatunków zwierząt i prawie 200 różnych rodzajów roślin. Wrażenie ze spaceru po solinisku potęgują jeszcze widoczne w oddali wulkany i szczyty Andów.