O tym, że szampan to coś więcej niż tylko wysokiej klasy wino musujące, będziemy mogli przekonać się już wkrótce, podczas niezwykłej aukcji, na której zostanie wystawiony zestaw zatytułowany Moët & Chandon Grand Vintage Collection.

Okazja do powstania tej kolekcji była dość niezwykła. W tym roku przypada bowiem 270 rocznica istnienia winnic Moët & Chandon. Warto jednak pamiętać, że tradycja sięga jeszcze dalej, do 1446 roku, kiedy to bracia Jean i Nicolas Moët, na zlecenie króla Karola VII, wyprodukowali pierwsze wino musujące. Niemal 300 lat później, Claude Moët, jeden ze spadkobierców braci założył Maison Moët, istniejącą do dziś siedzibę tej zacnej marki.

Wyboru części spośród 270 butelek trunku z lat 1914-2004 dokonał sam Benoit Gouez, pracujący na stanowisku chef de cave w Moët & Chandon od ośmiu lat. Pozostałe wskazała Serena Sutcliffe, specjalistka od wina w domu aukcyjnym Sotheby’s. Spotkanie tej dwójki musiało zaowocować kolekcją dość niezwykłą i ekstrawagancką. Już sama data początkowakolekcji wydaje się nieprzypadkowa, chodzi przecież o rok, w którym wybuchła I Wojna Światowa, niewiele więc pozostało na świecie win z tego rocznika.

Główną atrakcją sprzedawanej kolekcji będzie aż sześć butelek Moët & Chandon z 1914 roku i kolejne siedem z 1921. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że zestaw dwóch najstarszych butelek wyceniany jest na około 6000 funtów, a w całej kolekcji nie brakuje innych wyjątkowych roczników oraz specjalnych edycji, zestaw 270 prezentowanych na aukcji szampanów robi jeszcze większe wrażenie.

Aukcja, która odbędzie się 13 listopada w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s, to prawdziwe święto dla miłośników gatunkowych win musujących. Potęguje je fakt, że w ostatnich latach szampan stał się bardzo solidną inwestycją dla kupujących, którzy w obliczu niestabilnej sytuacji na innych rynkach, zaczęli inwestować w luksusowe, stale zyskujące na wartości produkty. Część kolekcji trafi zapewne właśnie do inwestorów, co w praktyce może oznaczać, że za jakiś czas powrócą na rynek, w jeszcze wyższych cenach.

zdjęcia: moet.us