Współczesny rozwój technologii sprawił, że obróbka kamienia nabrała nieco innego charakteru. Nie dość, że nowoczesne urządzenia usprawniają proces produkcyjny, to na dodatek umożliwiają wytwarzanie nowych materiałów wykończeniowych m.in. takich jak spiek kwarcowy. Czym jest, jak powstaje, jakie wykazuje właściwości i gdzie go zastosować? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

Z czego się robi spieki kwarcowe i jak są produkowane?

Spieki kwarcowe to nic innego jak płyty z gresu porcelanowego. Do ich wykonania używa się specjalnych mieszanek, w skład których wchodzą m.in. piasek kwarcowy, drobno zmielony granit oraz iły łupkowe. Granulat transportuje się do prasy, gdzie naciska na niego ciężar o wadze kilku tys. ton na m2. Dzięki temu spomiędzy drobinek usunięte zostają wszystkie pęcherzyki powietrza, a płyta zyskuje idealną gładkość i świetne właściwości. Następnie nakłada się na nią warstwę pigmentu, a cały produkt wypala w piecu hybrydowym w temp. powyżej 1200OC. Gotowe płyty przycina się do odpowiedniego rozmiaru i wysyła do sklepu lub na adres zamawiającego.

Właściwości spieków kwarcowych
Nie bez powodu spieki kwarcowe zyskują coraz większą popularność. Docenia się je za doskonałe właściwości, wspaniały wygląd i ekologiczność. Wytwarzane z minerałów wchodzących w skład kamienia naturalnego, które zapewniają mu takie same, a nieraz nawet lepsze parametry techniczne niż ma on sam.

Gres porcelanowy jest trwały, wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne mogące powstać od ostrych narzędzi czy mocnych uderzeń ciężkich przedmiotów. Niełatwo sprawić, żeby pękł. Bez obaw można na nim kroić produkty, stawiać gorące naczynia lub rozbijać mięso. Wykazuje niską nasiąkliwość i plamoodporność. Nie straszne mu niskie temperatury, silne promieniowanie UV, sok z cytryny czy z buraków, które dla powierzchni marmurowych mogłyby okazać się zgubne. Łatwo zmyć z niego tłuszcz, tusz czy inne zabrudzenia np. powstałe od markera bądź spreju do graffiti. Piękny pod względem wizualnym, a za sprawą gładkiej powierzchni, łatwy do utrzymania w czystości. Nie zmienia swego koloru. Wysoce higieniczny – nie rozwijają się na nim bakterie ani pleśń.

Możliwe zastosowania spieków kwarcowych
Za sprawą powyższych cech spieki kwarcowe zyskały mnóstwo zastosowań. Nadają się do wykonania blatów kuchennych i łazienkowych oraz okładzin ściennych. Można z nich zrobić fronty mebli oraz obudowę kominka, a także wyłożyć nimi podłogi i elewacje.

Podsumowując – spieki kwarcowe są wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi, których można użyć do wykonania aranżacji wnętrz w mieszkaniach, budynkach użyteczności publicznej i pawilonach handlowych. Sprawdzą się w każdych warunkach. Zachowają doskonały wygląd mimo upływu lat oraz wzmożonej eksploatacji.