Często samochód traktujemy nie tylko jako środek transportu, ale także znaczącą część naszego życia, z którą ciężko nam się rozstać. Co zatem zrobić, by zamiast zmieniać auto, nadać mu innowacyjny i ponadczasowy wygląd?

Ponadczasowy klasyk – skóra
Idealnym pomysłem na odświeżenie wnętrza naszego samochodu jest postawienie na ponadczasowe skórzane elementy. Moda na skórę nigdy nie przemija – to niezaprzeczalny klasyk, jak jeansy – pojawia się w trendach na kolejne sezony już od kilku lat nie tylko, jeśli chodzi o ubrania, ale również meble, dodatki, obuwie. Należy jednak pamiętać, że o skórzane obicia trzeba odpowiednio dbać, by przedłużyć ich żywotność, ponieważ nawet najdroższa tapicerka nie będzie się dobrze prezentowała, gdy o nią nie zadbamy.

Jak dbać o skórzaną tapicerkę?
Podstawową zasadą, jeśli chodzi o dbanie o skórzane wnętrza samochodowe jest stosowanie co jakiś czas środka do konserwacji skóry. Przyjmuje się, że tapicerkę należy czyścić co 3 miesiące. Nie należy do tego celu używać tak zwanych „mokrych ściereczek”, które nie są przystosowane do czyszczenia skórzanych powierzchni, a ich zastosowanie może spowodować wysuszenie lub odbarwienie tapicerki. Co zatem wybrać? Po pierwsze – należy dokładnie odkurzyć wnętrze samochodu, również w trudno dostępnych miejscach. Można do tego użyć odkurzacza domowego. Każda skóra wymaga nawilżenia – temperatura może spowodować, że nasza tapicerka zacznie pękać. Można przetrzeć szmatką nasączoną wodą skórzane elementy w samochodzie – jednak używajmy jej w niewielkich ilościach. Jeśli zależy nam na tym, by dłużej cieszyć się zadbanym wnętrzem samochodu, należy postawić na specjalistyczne kosmetyki. W tym celu warto zapytać o radę w sklepie motoryzacyjnym, który oferuję ich szeroką gamę. Kosmetyki te pozwalają także w znacznym stopniu zmniejszyć użycie wody, ponieważ zamieniają swoją konsystencję w pianę podczas mycia. Warto także dopytać o czas wchłonięcia się kosmetyku. Do ich nakładania używamy miękkich ściereczek, które nie uszkodzą nam tapicerki.

Pozwól sobie na odrobinę luksusu
Niekoniecznie trzeba wymieniać całą tapicerkę, by nasz samochód wyglądał stylowo i z klasą. Możemy postawić na profesjonalne obszycie kierownicy skórą. Do wyboru mamy skóry w rozmaitych wzorach, tłoczeniach i kolorach oraz szeroki wybór ściegów, więc z pewnością wybierzemy coś, co nam się spodoba. W końcu to detale stanowią o całości. Jednak jeśli zależy nam na większych powierzchniach, dobrym pomysłem będzie udanie się do tapicera, który kompleksowo wykona siedzenia, podsufitki, boczki, deski rozdzielcze czy wykładziny podłogowe. Jeśli jesteśmy przywiązani do wyglądu naszego auta, a chcemy jedynie odświeżyć wnętrze, również mamy taką możliwość, a dodatkowo zachowujemy pierwotny urok elementów. Skóra to symbol luksusu, ale niekoniecznie trzeba wydawać dużo, by ten luksus wprowadzić do naszego auta.

Ciekawostką jest to, że jeśli decydujemy się na zakup auta z salonu, który posiada skórzaną tapicerkę, jest to nieopłacalne, ponieważ to ona stanowi dużą część ceny samochodu. Tańszym rozwiązaniem jest wybranie zakładu tapicerskiego. Dodatkowo możemy w nim zrealizować własną wizję, co sprawi, że nasz samochód nie tylko będzie synonimem komfortu, ale i elegancji oraz niepowtarzalności.

Artykuł powstał we współpracy z Tapex Design.