Zapewne niewielu słyszałoby o maleńkiej miejscowości Ayzac Ost we Francji w regionie Midi-Pyrénées, gdyby nie fakt, że w jej pobliżu znajduje się Parc Animalier des Pyrénées – jeden z najlepszych w Europie parków dzikich zwierząt. Schronienie znalazła tu spektakularna liczba gatunków zagrożonych lub znajdujących się na krawędzi wymarcia, w tym wspaniały orłosęp brodaty rozbijający skorupy żółwi o kamienie.

Parc Animalier des Pyrénées powstał w 1999 roku, ponieważ pojawiła się potrzeba stworzenia miejsca, w którym na łonie natury realizowane byłyby cele edukacyjne i ochronne jednocześnie. Teren Pirenejów okazał się idealnym do wykonania tego przedsięwzięcia – z uwagi na wyjątkowe warunki siedliskowe przyjazne dzikim zwierzętom i istnienie miejsc nieskażonych ludzką obecnością. Obecnie Park jest rozległym obszarem łączącym funkcję tradycyjnego ZOO z parkami zwierząt, jakie pojawiają się i u nas w kraju. W pirenejskim Parku jednak, poza milutkimi sarnami, spotyka się ogromne niedźwiedzie, dzikie wilki, drapieżne rysie i szereg innych zwierząt, które dotychczas widywało się na obrazkach lub takich, o których istnieniu się nawet nie słyszało. Wielkim przyjacielem Parku jest znany na całym świecie francuski podróżnik, scenarzysta i pisarz – Nicolas Vanier.

Parc Animalier des Pyrénées nie jest jedynie miejscem do obserwacji zwierząt i ich naturalnych zachowań. Tu można także przeżyć fascynującą przygodę, spędzając noc z wilkami i śpiąc w traperskiej chacie, podglądać znakomitych ptasich pływaków lub bawić się w detektywa ornitologa, dokonywać przyrodniczych odkryć na jednej z wielu ścieżek edukacyjnych, poznawać grzyby, zwiedzać szkółkę leśną lub muzeum z mnóstwem naturalistycznych scen z figurami zwierząt. To nie wszystko, bo w Parku poznaje się wybryki szopów, krwiożerczą naturę wielu małych, pospolitych ssaków i opiekuńczą naturę jeleni. Dla miłośników świstaków przewidziano możliwość spotkania się z tymi ssakami nos w nos, a Dolinę Drapieżników oddano we władanie potężnych sępów. Jest też specjalna strefa egzotyki: Zone Guyane, w której poznaje się barwny świat fauny i flory rodem z tropików.

Parc Animalier des Pyrénées w 2018 roku otworzy się na turystów na początku maja. Bilet indywidualny jednodniowy dla dziecka kosztuje 13€, dla dorosłego – 18€, a rodzinny karnet – 116€.

www.parc-animalier-pyrenees.com