Sub-Biosphere 2 w założeniu ma być miejscem, które nie tylko posłuży badaczom oceanu, ale również będzie jedną z metod na rozwiązanie problemu braku mieszkań na świecie. Projekt Phila Pauley’a zakłada również samowystarczalność i jest w stanie „wyżywić” nawet 100 mieszkańców, czyli minimalną liczbę osób do podtrzymania naszego gatunku na wypadek wielkiej katastrofy.

Koncepcja zakłada osiem kulistych „budynków”, zgromadzonych wokół głównego, w którym mieści się coś na kształt centrum dowodzenia Sub-Biosphere 2. Nad nim góruje punkt obserwacyjny, a wszystko połączone jest ścieżkami. Według Pauleya, najwyższy punkt ma znajdować się 120 metrów na wodą, a całość projektu powinna mieć około około 350 metrów średnicy.

Najważniejszą cechą stanie się jednak możliwość zejścia pod wodę i zapewnienia ludziom odpowiednich warunków do życia. Najistotniejsze w tym przypadku będzie centrum dowodzenia, które sterować ma m.in. ciśnieniem i powietrzem w taki sposób, żeby w razie katastrofy nie tylko pozwolić przetrwać ludzkiemu gatunkowi, ale również odtworzyć Ziemię i najważniejsze strefy klimatyczne.

Cała koncepcja brzmi jak treść nieco przerażającej książki science-fiction. I nie jest to bardzo odległe od prawdy – Phil Pauley przygotowuje się właśnie do wydania książki sci-fi pod tytułem „Moral Order„. Oczywiście jej historia toczy się pod wodą….

zdjęcia: philpauley