Świętowanie w gronie najbliższych należy do jednych z przyjemniejszych chwil. Niezależnie od okazji oraz pory roku takie przyjęcia potrafią dostarczyć wiele satysfakcji, no i oczywiście wpływają na zacieśnianie się więzi pomiędzy uczestnikami.
Sam etap przygotowania takiej okazji to już jednak nierzadko duża odpowiedzialność i masa stresu, nie mówiąc już o czasie, jaki trzeba włożyć w gotowanie. I tutaj mamy trzy opcje – albo kupić gotowe dania, albo przyrządzić samemu, albo wybrać tzw. usługę private cooking. Na czym to polega? Dla kogo dedykuje się to rozwiązanie? Czy opłaca się z niego skorzystać?

Czym jest private cooking?

By wyjaśnić na czym polega usługa o nazwie „private cooking” trzeba najpierw nawiązać do działalności firm zajmujących się cateringiem. Chcąc urządzić duże przyjecie – prywatne czy firmowe – nikt nie chce zawracać sobie głowy gotowaniem, tylko miło spędzić czas. Co to by było za przyjęcie, gdyby organizatorzy stali przez połowę czasu jego trwania przy garnkach i uwijali się niczym kelnerki na weselu na 100 osób? Na pewno dość marne dla organizatorów, dlatego powstały usługi cateringowe – ustalasz menu i na tym kończą się twoje zmartwienia. A gdyby tak przełożyć koncepcję na romantyczny wieczór, kameralne imieniny, czy ogrodową zabawę w gronie najbliższych znajomych? Tutaj właśnie wkracza tzw. private cooking, który zakłada:
– pomoc w ułożeniu oryginalnego menu,
– zrobienie zakupów,
– wybór wina pod podawane dania,
– gotowanie w czasie, gdy odbywa się impreza.

Usługa dedykowana… komu?

Na pierwszy rzut oka sam pomysł może wydawać się dość ekstrawagancki, ale jeśli zastanowić się nad nim przez chwilę, można dojść do wniosku, że jest on w stanie znaleźć swoją grupę docelową i to wcale nie tak małą, jak mogło by się wydawać. Każdy chce by jego przyjęcie było udane. Chce tego zakochany chłopak, który organizuje romantyczna kolację dla swojej lubej z okazji jej urodzin. Chce tego nowy pracownik w firmie, który lubi dobrą integrację z innymi, gdyż pozytywnie oddziałuje to na jego samopoczucie i swobodę podczas wykonywania obowiązków. Chce tego małżeństwo, które poznało nowych znajomych z okolicy, którzy mają wpaść w ten weekend na obiad. Private cooking jest usługą, która dedykowana jest właśnie takim osobom – pragnącym zrobić coś wyjątkowego dla drugiej osoby lub dobre pierwsze wrażenie, gdyż to od niego wszystko się zwykle zaczyna (zupełnie jak na rozmowie kwalifikacyjnej).

Opłacalność

Pora przejść do najtrudniejszej oceny, czyli tego, czy taka usługa jest opłacalna. By jednak odpowiedzieć na to pytanie trzeba zdobyć wiedzę na temat kilku kwestii. Po pierwsze, czy dana firma cateringowa posiada zespół, który jest w stanie sprostać naszemu indywidualnemu gustowi i podniebieniu. Po drugie jaką cenę trzeba będzie zapłacić i co będzie się na nią składać. Po trzecie warto również ocenić, jak bardzo zależy nam na efekcie WOW podczas takiego przyjęcia. Po czwarte zaś powinno wykonać się kalkulację czasu – może jednak uda się nam przygotować wszystko we własnym zakresie? Dopiero znając te wszystkie odpowiedzi można powiedzieć, że private cooking jest opłacalnym rozwiązaniem (bądź nie).

Artykuł ten powstał we współpracy z firmą Catering Group.