Cegła jest tradycyjnym materiałem wykorzystywanym w światowym budownictwie od wielu lat. Szturmem wdarła się ona również na pole aranżacji wnętrz. Dlatego dziś prawie każdy chciałby mieć w swoim domu, mieszkaniu, apartamencie lub w biurze, ścianę lub podłogę ozdobione cegłami. To jeden z najmodniejszych motywów aranżacyjnych.

Zazwyczaj można uzyskać pożądane efekt wizualny bez konieczności używania do tego pełnych cegieł i zmniejszania dostępnej przestrzeni mieszkalnej. Rozwiązaniem są płytki ceglane pozyskiwane z oryginalnych, starych cegieł. Jest to atrakcyjny materiał wykończeniowy gotowy do położenia na ścianę lub podłogę. Stosuje się go w taki sam sposób jak kafelki.

Cegła ma historię niemalże tak długą, jak historia naszej cywilizacji. Już w starożytności wytwarzano ręcznie pierwsze cegły, a po wysuszeniu na słońcu budowano z nich obiekty, które przetrwały kilka tysięcy lat. Z cegieł wybudowano miasto Jerycho, które powstało około 8 tys. lat.

W IV wieku p.n.e. wynaleziono inny sposób suszenia cegieł – wypalano je z gliny w specjalnych piecach, dzięki czemu ich proces produkcji trwał szybciej i można je było stosować na szerszą skalę. W starożytnym Rzymie wykorzystywano cegły palone – przy budowach i w dekoracjach. Można było z nich tworzyć elementy ogrzewania, stabilne, wytrzymałe piece i kominki. W czasach babilońskich wytłaczano w cegłach napisy i stemple, jako oznaczenie wytwórcy. Taki tryb znakowania był stosowany także w czasach średniowiecza, renesansu, aż po czasy współczesne.

Przez lata cegły pozostawały jednak „szarą eminencją” budownictwa. Były stosowane powszechnie, ale w ukryciu. Najczęściej chowano je pod tynkami lub listwami drewnianymi. Tynki pokrywano farbą, co podnosiło prestiż budynku. Dziś jednak cegła wysuwa się na pierwszy plan. Staje się popularnym, modnym materiałem wykończeniowym.

Ściany ze starej cegły mają swój szczególny urok, trudny do podrobienia. Zyskują rustykalny, surowy, ale i nowoczesny oraz industrialny charakter. Wyglądają idealnie w loftach i w nowoczesnych apartamentach, ale tak naprawdę można je wykorzystać wszędzie.

Stare cegły mają wiele zalet. Swą jakością przewyższają współczesne odpowiedniki, gdyż produkowane były ze specjalnej, sezonowanej gliny. Pozyskane z tradycyjnych cegieł płytki ceglane charakteryzują się wysoką wytrzymałością i mają właściwości izolacyjne. Cegła jest materiałem efektownym, oryginalnym, interesującym, ale jednocześnie trudnym do pozyskania w praktyce. Zanim płytki ceglane finalnie będą mogły pojawić się na naszych ścianach, muszą przejść długą drogę.

Po znalezieniu odpowiedniego budynku rozpoczyna się drugi etap pozyskiwania startych cegieł – rozbiórka budynku. Jest to proces trudny i czasochłonny. Trzeba uważać, aby ponad 100-letnie, formowane ręcznie cegły nie uległy zniszczeniu. Po rozebraniu budynku należy usunąć z cegieł wszelkie zanieczyszczenia, m.in. pozostały tynk lub zaprawę. Różne firmy stosują różne techniki oczyszczania cegieł: przy użyciu szlifierki kątowej, z wykorzystaniem metody piaskowania lub ręcznie, szczotką z drutu. Nasze cegły zawsze czyścimy ręcznie, przy użyciu wody, aby nie ingerować w ich strukturę i móc je poddać później dalszej obróbce. Dzięki temu zachowujemy nienaruszoną, oryginalną powierzchnię cegły.

Artykuł stworzony przez redakcję Sklepu Internetowego ze starymi cegłami – Regalia.

unknown

Wojciech Sobierański

Artykuł został przygotowany przez sklep internetowy Regalia Polska Manufaktura specjalizującej się w wykonywaniu mebli ze starego drewna i metalu z odzysku.