Patrząc na to krzesło pierwszą myślą jest, że to kolejny oryginalny dodatek do domu. Jest to oczywiście prawda, ale za projektem Vladiego Rapaporta stoi inspiracja holenderskimi obrazami vanitas.

Obrazy z XVI i XVII roku przedstawiają martwą naturę, która została pokazana w taki sposób, żeby pokazać marność ziemskiego życia. Przeważają tam symbole pustki, upływającego czasu czy śmierci, której symbolem jest właśnie czaszka.

Idea designera jest jednak głębsza. Jego projekt to połączenie myśli o śmierci i pustce z nowoczesnością, czyli mówiąc najprościej – mają one cieszyć oko i dawać przyjemność, mimo otaczających nas niekoniecznie pozytywnych symboli i towarzyszącym im negatywnym emocjom.

Krzesło wykonane jest ze wzmocnionego poliestru, ale jest możliwość zamówienia również wersji pokrytej imitacją drewna. Idealnym dopełnieniem krzesła, i nie mniej kontrowersyjnym pomysłem designera, jest drugi mebel z kolekcji vanitas – skórzana pufa imitująca mózg. Te dwa przedmioty zestawione razem z pewnością zrobią wrażenie na każdym.

www.vladirapaport.nl