Hotel Palacio de Sal położony na skraju największej pustyni solnej Salar de Uyuni w południowo – zachodniej Boliwii, zajmuje jedno z pierwszych miejsc na liście unikatów hotelowych, a wpływ na tak zaszczytne podium ma SÓL. Obiekt został w całości zbudowany z około miliona bloków solnych. Ściany, podłogi, sufity a nawet fotele, stoły, łóżka i rzeźby stworzono z białego budulca, którego najwięcej było „pod ręką”.

Już w latach 1993 – 1995 roku powstał pierwszy tego typu obiekt, jednak z racji problemów sanitarnych został zamknięty. Z kolei Palacio de Sal w swe skromne progi zaprasza turystów od 2007 roku.

Goście mogą wypocząć w jednym z szesnastu pokoi przypominających małe igloo, niestety na pierwszy rzut oka niezachęcających do komfortowego lenistwa. Wnętrza są dość ascetyczne i bezwzględnie surowe, pozbawione dekoracji i kolorów wyglądają jakby były niedokończone. To tylko pozory. Łóżka posiadają wygodne materace, każdy pokój ma łazienkę, centralne ogrzewanie i rzecz jasna elektryczność oraz dostęp do bezprzewodowego internetu.

Na terenie Palacio de Sal znajduje się restauracja serwująca unikalne dania przyrządzone na bazie soli, specjałem jest solony kurczak oraz mięso z jagnięciny lub lamy. Są też luksusowe udogodnienia, takie jak sucha sauna, łaźnia parowa, basen ze słoną wodą, wanny z hydromasażem, gabinet masażu i leczenia stresu. Oprócz tego można skorzystać z pola golfowego czynnego od maja do listopada.

Obowiązkowo warto chłonąć nieziemskie widoki. Rozkoszować się surrealistycznym krajobrazem, oglądać zachody słońca z pasmami górskimi Andów w tle, a gdy pustynię solną pokrywa cienka tafla wody, podziwiać iluzję nieskończoności rozgwieżdżonego nieba. Można też skusić się na wycieczkę do Isla Incahuasi, skalistej wyspy znajdującej się na środku Salar de Uyuni i przy okazji zobaczyć różowe flamingi czy rzadkie kolibry.

Na terenie Palacio de Sal obowiązuje tylko jeden zakaz. Surowo zabrania się lizania ścian! Praktyki te, podobnie jak pora deszczowa, choć w mniejszym stopniu, niszczą podstawowy materiał budowlany.

Ceny zaczynają się od 135 dolarów.