Czym że jest opera mydlana, zwana po angielsku soap opera, wiemy wszyscy. Dla wielu ludzi filmy z tego gatunku są nudne i mają banalną fabułę. Są to krótkie, trwające od 20 do 50 minut filmy składające się na większą część.

Zwykle nadawane są w godzinach popołudniowych. Fabuła ich nie jest skomplikowana – losy jakiejś rodziny lub grupy ludzi. Opisywane jest życie rodzinne i zawodowe, czyli codzienne problemy. Czasem typowe, a czasem nieco nietypowe. Miejsce akcji niekiedy jest określone, a niekiedy nie. A właśnie, a gdyby tak przenieść miejsce akcje w inny wymiar, na przykład kosmiczny? I tak oto powstała space opera.

Fantastyka naukowa to znany gatunek. Gatunek literatury, gatunek filmów. Generalnie w utworach występują najnowsze, niekiedy nieznane zdobycze nauki, techniki, zjawiska itp. Często dowiemy się z nich o jakimś fenomenie, który naprawdę ma miejsce. Fantastyka naukowa składa się z wielu podgatunków. A jednym z nich jest tzw. space opera. Jest to rodzaj opery mydlanej, której akcja toczy się w przestrzeni kosmicznej.

Space opera – romanse, intrygi, zdumiewające przygody na innych światach pomiędzy gwiazdami. Historie kogoś, kto opuścił swoją rodzimą planetę z powodu rozczarowania i licznych perypetii i przemierza wszechświat w poszukiwaniu krainy spokoju. Wątkom romantycznym, emocjonalnym towarzyszą niesamowite zdarzenia w przestrzeni kosmicznej. Obejrzymy walki z udziałem takich statków kosmicznych, które byłyby ciekawostką dla niejednego badacza. Obejrzymy również niesamowite zjawisko w postaci zakrzywienia czasoprzestrzennego, tuneli i wiele innych zjawisk.

Czy zjawiska, które obserwujemy w filmach z podgatunku space opera mogą mieć uzasadnienie naukowe? Tutaj dochodzimy do pewnego sedna. Dawniej w filmach tych występowały zjawiska, które niekoniecznie mają uzasadnienie naukowe. Ale od lat dziewięćdziesiątych w filmach tych ujrzymy zjawiska, które jak najbardziej mogą mieć naukowe uzasadnienie. Tak więc możemy oglądać niesamowite przeżycia w przestrzeni kosmicznej, w którym bohaterowie będą mieli styczność z imponującymi, choć naturalnymi zjawiskami.

Niezłym przykładem space opera jest serial Babilon 5. Akcja toczy się w przestrzeni kosmicznej i ujrzymy tam wiele niesamowitych efektów specjalnych. Robionych komputerowo. Bitwy gwiezdne, niesamowite statki kosmiczne, różne zdarzenia – to tylko część tego co możemy ujrzeć. Ale przejdźmy może do samej akcji serialu. Głównym wątkiem są tam intrygi polityczne. Co więcej przeplatana są one innymi motywami, jak np. religią oraz wątkami komediowymi. W końcu akcja dotyczy relacji, niekiedy bardzo napiętych pomiędzy pięcioma głównymi cywilizacjami. Od czasu do czasu pojawiają się również inne nacje.

Inne ciekawe i godne obejrzenia przykłady space opera to Star Trek, Gwiezdne Wrota: Wszechświat, Gwiezdne wojny i inne. Powstało również wiele powieści, gier komputerowych, a także komiksów.

Ciekawe połączenie opery mydlanej z science-fiction. Mieszanie gatunków filmowych zdarza się często. A jak wyszło połączenie tych dwóch gatunków? Zachęcamy do oglądania.

Portal zakamerą.pl wsparł nas merytorycznie.