Sezonowy, czy całoroczny?

W poprzedniej części omówiliśmy, jakie właściwości powinien posiadać domek całoroczny. Warto dodać, że o tym, czy chcemy mieć domek przystosowany do użytkowania w zimie, czy też ma być to tylko chata na lato, warto zdecydować się już na wstępnych etapach poszukiwań odpowiedniego modelu. To, czy domek ma charakter tymczasowy, czy też jest użytkowany przez cały rok determinuje bowiem klasyfikację obiektu pod względem prawnym. Jeśli ma być to budowla o użytku całorocznym, wówczas, niezależnie od jej wielkości, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Obiekty całoroczne muszą też najczęściej stanąć na działce, w której jest dostęp do niezbędnych do funkcjonowania mediów. Szczegółowa interpretacja przepisów jest kwestią indywidualną i może różnić się pomiędzy poszczególnymi urzędami, dlatego kwestie prawne wokół budowy domku na danym terenie powinny być uzgadniane indywidualnie z miejscowymi urzędnikami.

domek z jasnego drewna-1

Na zdjęciu: niewielki domek do użytku tymczasowego (według przepisów oznacza to, że będzie on użytkowany bez przerwy nie dłużej niż przez cztery miesiące w roku). Domek ma powierzchnię mniejszą niż 35 m². Jeśli jednak chcielibyśmy dostosować go do użytku całorocznego, wówczas konieczne byłoby uzyskanie pozwolenia na jego budowę. Fot. Ogrodosfera

Domek ten, ustawiony w spokojnym, otoczonym zielenią miejscu lub na wzgórzu, będzie doskonałą ozdobą ogrodu. Można urządzić w nim zadaszony salon, miejsce wypoczynku i spożywania posiłków oraz niewielką oranżerię dla naszych roślin. Nie jest to jednak konstrukcja odporna na niskie temperatury, nawet gdy w środku ustawimy kozę lub piecyk elektryczny. Podobnie rzecz się ma z domkami letniskowymi tego typu:

dwa domki-1

Fot. Ogrodosferadwa domki-2Na zdjęciach: drewniane domki letniskowe (źr. Ogrodosfera)

Są to bardziej przechowalnie mebli ogrodowych, sprzętu sportowego oraz miejsce odpoczynku od upałów w lecie niż miejsce, do którego moglibyśmy zaprosić naszych przyjaciół na urlop lub weekend poza miastem.

Poniżej kolejne źródło inspiracji – sprawdź, jak jeszcze mogą wyglądać domki letniskowe z drewna do umieszczenia na działce: