Posiadanie własnego domku poza miastem, do którego można wyjeżdżać na weekendy to marzenie niejednego z nas. Co trzeba wiedzieć, zanim zaczniemy realizować inwestycję?

Gdy rozpoczynamy przygotowania do postawienia domku letniskowego, zwykle słyszymy zniechęcające głosy mówiące o wysokich kosztach takiego przedsięwzięcia, porównywanych do kosztów budowy całorocznego domu jednorodzinnego. Zniechęcające też mogą być informacje o natłoku formalności, jakie trzeba spełnić przed rozpoczęciem budowy. W rzeczywistości jednak we wszystkim należy znaleźć złoty środek i zbudować domek skrojony na nasze możliwości.

Skąd wziąć domek letniskowy?

Z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie, dzięki którym budowa samowystarczalnych domków letniskowych z drewna wcale nie musi być droga ani pracochłonna. Wystarczy popatrzeć na ofertę producentów oferujących domki z prefabrykatów lub domki z bali drewnianych: domki tego rodzaju dostarczane są na działkę klienta w formie gotowych do złożenia, ponumerowanych i dokładnie przyciętych elementów. Składa się je jak klocki lub meble z sieciówki, w suchej technologii, w kilkanaście godzin. Wcześniej możemy dowolnie dostosować projekt do naszych potrzeb oraz do warunków panujących na naszej działce. Gdzie możemy znaleźć ofertę tego typu domków? Warto przede wszystkim sięgnąć do Internetu w poszukiwaniu konkretnych producentów, a także do sklepów internetowych agregujących najczęściej te najbardziej estetyczne i pozostające w najlepszym stosunku ceny do jakości produkty.

domek-slowenia-z-tarasem-z-drewnaNa zdjęciu: domek letniskowy, fot. sklep Ogrodosfera

Najciekawsze propozycje gotowych domków letniskowych znajdziemy na bezpośrednio u producentów lub w sklepach internetowych, które nie tylko zbierają najlepsze oferty na rynku, ale też prowadzą najbardziej przyjazną dla klienta politykę przeprowadzania transakcji – dotyczy to zarówno sposobu realizacji montażu, jak i przeprowadzania ewentualnych procedur reklamacyjnych.

Budowa domku letniskowego bez pozwolenia
Coraz łatwiej jest też pod względem formalnym. W obecnych czasach, po kolejnych nowelizacjach prawa budowlanego, domek o powierzchni do 35 m² możemy zbudować nie tylko bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę, ale też bez konieczności zgłaszania tego faktu do żadnego z urzędów. 35 m² (liczonych po zewnętrznym obwodzie domku) to przestrzeń wystarczająca na zorganizowanie komfortowego salonu z aneksem kuchennym. Przykład domku o powierzchni zamykającej się w tych granicach zobaczymy na zdjęciu poniżej:

5d24e95c3768f480d4c5da4ff1f40bd1

Parterowe domki ogrodowe o powierzchni do 35 m² mogą być budowane bez pozwolenia na budowę oraz bez konieczności zgłaszania zamiaru rozpoczęcia prac budowlanych. Może to być domek z użytkowym poddaszem (ale nie z kolejną oddzielną kondygnacją). Powierzchnię powinniśmy liczyć po zewnętrznym obwodzie, wraz z wystającymi elementami zadaszenia. Wysokość domku nie może przekraczać 5 m (gdy dach jest spadzisty) lub 4 (przy płaskim dachu). Na zdjęciu: domek z drewna świerkowego o powierzchni ok 32 m². Dodatkowo mamy ok. 11 m² tarasu, który nie wlicza się do powierzchni użytkowej domku, co pozwala na zaliczenie tego modelu do budynków, które mogą być budowane bez pozwolenia. Zdjęcie pochodzi ze strony: Ogrodosfera.

Jak widać, jest to przestronny domek letniskowy, w którym możliwe jest stworzenie kawałka domowej przestrzeni. W środku znajdują się dwa zamykane pomieszczenia, pełniące najczęściej funkcje sypialni, łazienka oraz pokój dzienny połączony z aneksem kuchennym. Dodatkowo, przestrzeń użytkowa jest powiększana przez taras, na którym z reguły toczy się wieczorne wakacyjne życie. Na uwagę zasługuje piękny rysunek drewna, z którego zbudowany jest domek (świerk). W przypadku domków o tej urodzie aż prosi się o pozostawienie ich bez żadnej ingerencji farbą ani malującym środkiem ochronnym.

Domek posiada wszystkie kluczowe elementy: szerokie, dwuskrzydłowe drzwi (ważne przy urządzaniu domku we wszelkiego rodzaju wielkogabarytowe sprzęty), dwuspadowy dach odprowadzający deszczówkę na zewnątrz. Rozłożyste zadaszenie werandy ochraniające domowników przed deszczem w czasie lata. Będzie ono też istotne zimą, gdy pozwoli ochronić wnętrze domku przed zamieciami śnieżnymi i stworzy dodatkowy bufor cieplny. Domek jest też wyposażony w solidne okiennice w oknach, dzięki którym łatwiej nam będzie o ochronę przechowywanych w środku sprzętów przed złodziejami.

Poniżej znajduje się model, który na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie:

49791fb416dedca4c1964755b556c58dFot. Ogrodosfera

Podobnie jak w poprzednim przypadku, domek wyposażony jest w werandę o solidnym zadaszeniu. Jest to niezwykle estetyczna chatka, nadające ogrodowi uroku. Tutaj jednak weranda zdaje się dominować nad częścią mieszkalną domku. Część mieszkalna jest niewielka (17,5 m², czyli pozwolenie na budowę również nie jest wymagane). W środku znajduje się jedno pomieszczenie. Wychodzą z niego duże, przeszklone drzwi, wprost na werandę. Wszystko to powoduje, że domek ma nieco mniej zobowiązujący charakter. Jest to miejsce dające schronienie w czasie letnich upałów, służące do okazjonalnych noclegów – bardziej niż do urządzania regularnego, tygodniowego letniego urlopu. Z pewnością też nie jest to konstrukcja przeznaczona do dodatkowego docieplenia i urządzenia z niej całorocznego domku letniskowego. Ściany domku są tutaj również zbudowane ze świerku, jednakże o mniejszej niż poprzednio grubości (28 mm). W przypadku poprzedniego domku było to 4,5 mm. Tak naprawdę oba te modele wymagają dodatkowego docieplenia na okoliczność używania ich w zimie: wełną mineralną, warstwą styropianu z tynkiem oraz ocieplenia dachu i podłogi. Dopiero deski o grubości ok. 70 mm mogą same w sobie dawać wystarczającą izolacyjność cieplną. Domki letniskowe, które warto docieplać, zarówno na poziome podłogi, jak i ścian, powinny wyglądać raczej tak:

a56feb67c4603f34cd6fe1aaf77b8aaaFot. Ogrodosfera

Domek zbudowany jest z litych bali świerkowych o grubości 4, 5 cm. Został skonstruowany w taki sposób, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Niewielkie okna (łącznie cztery sztuki w całej konstrukcji), jednoskrzydłowe drzwi schowane w zabudowanej werandzie, a także zadaszenie z przestrzenią nad dachem minimalizują wychładzanie domku w czasie zimy. Jeśli dodamy do tego okiennice w oknach oraz solidne ocieplenie dachu razem z wykonaniem podbitek, a w środku zbudujemy solidny kominek, domek będzie świetną bazą wypadową w górach lub nad jeziorem nawet w grudniu.

Bardzo zbliżone parametry ma ten domek:

c5d5bb82390a077a8e656e8496bd7ed6Fot. Ogrodosfera

Warto jednak wspomnieć, że w tym przypadku budulcem jest świerk skandynawski: jako gatunek pochodzący z krainy wiecznych mrozów, daje wyjątkową izolację cieplną. Za lepszą izolację cieplną odpowiada również nieco większy przekrój bali, z których wykonano ów domek: tutaj jest to ponad 5,5 cm grubości. Oznacza to nie tylko wolniejsze wychładzanie wnętrz po zaprzestaniu ogrzewania, ale także taki domek zdecydowanie szybciej się nagrzewa i łatwiej jest utrzymać w dobrym stanie w czasie miesięcy obfitych w opady deszczu.