Jednoosobowy helikopter, skonstruowany przez amerykańską firmę Eagle R&D, może stać się w przyszłości przebojem, ponieważ rozwiązuje problemy związane z szybkim przemieszczaniem się po zatłoczonym mieście. Jeżeli technologia ta się rozwinie – a można przypuszczać, że tak się stanie, ponieważ dotychczasowi użytkownicy są zachwyceni tym projektem – być może w przyszłości zamiast egzaminów na prawo jazdy, część nowych użytkowników ruchu zdecyduje się na zrobienie uprawnień na poruszanie się takim właśnie pojazdem.

Piękna maszyna powstała w pracowni projektowej BJ Schramma, twórcy firmy Rotorway International, który z modelami malutkich helikopterów, które może obsługiwać sam właściciel, eksperymentuje od kilkudziesięciu lat. Sama idea nie jest więc nowa, nawet kształt kadłuba zapożyczono z projektu, który powstał już dość dawno temu. Nowe są za to rozwiązanie techniczne, wprowadzone przez Eagle R&D.

Helicycle napędzany jest przez silnik turbowałowy, korzystający z turbiny gazowej. Dzięki temu pojazd zużywa mało paliwa na niewielkich wysokościach. Wiąże się to z gęstością powietrza, dzięki której ten silnik jest wyjątkowo wydajny.

Jedną z największych ciekawostek dotyczących tego małego śmigłowca jest fakt, że decydując się na zakup, otrzymujemy… zestaw do samodzielnego montażu. Oczywiście nie składamy samodzielnie silnika czy układów wydechowych. Nie trzeba nic spawać, generalnie chodzi o rzeczy do dokręcenia. Dostajemy przesyłkę z sześcioma elementami, które trzeba połączyć ze sobą według załączonej instrukcji. Plus takiego rozwiązania jest taki, że przed zmontowaniem śmigłowca można samodzielnie dobrać jego kolor. Niektórzy właściciele malują swoje latające cudeńka w bardzo fantazyjne wzory, dzięki czemu nabierają one indywidualnego charakteru.

Aktualny model jest rozwinięciem wersji śmigłowca produkowanej od 2010 roku. Jako że firma  Eagle R&D produkuje około 30 takich maszyn rocznie, aktualnie w użytkowaniu znajduje się ich już ponad 80. Sam szkielet, z turbinami i płozami do montażu, kosztuje od 30 do 46 tysięcy dolarów. W cenie nie ma jednak silnika, ponieważ do każdego śmigłowca przygotowywany jest indywidualnie, więc aby poznać cenę, trzeba najpierw omówić z producentem szczegóły dotyczące własnego Helicycle.

zdjęcia: helicycle