Trulli to małe chaty, których dachy kształtem przypominają stożek. Największe ich skupisko znajduje się we włoskim mieście Alberobello, które w związku z tym zostało w 1996 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Domki tego typu były budowane od XV wieku do późnych lat XVIII wieku. Trulli były charakterystyczne dla terenów w dolinie Itrii, znajdującej się w regionie Apulia w „obcasie” Italii. Stożkowe domki można spotkać nie tylko w Alberobello, ale również w innych miastach w tym regionie, chociaż w dużo mniejszej liczbie.

Według legendy, domki powstawały po to, żeby w sprytny sposób obejść restrykcyjne prawo Królestwa Neapolu. Trulli miały sprawiać wrażenie nietrwałych, dlatego w ten sposób unikano płacenia podatków związanych z budową każdego nowego domu powstającego na terenie Królestwa.

Do ich wznoszenia używano kamienia wapiennego, bez konieczności stosowania zaprawy murarskiej. Charakterystyczne dla trulli są także małe okna oraz znaki na dachach, które czasami są także porośnięte pięknymi mchami. Domki zapewniają idealną równowagę termiczną w związku z grubymi kamiennymi ścianami – chłodzą w lecie i utrzymują temperaturę w zimniejszych miesiącach. To wszystko sprawia, że wbrew pozorom to całkiem trwałe konstrukcje, do tego świetnie nadające się do zamieszkania.

W środku trulli znajduje się jedna izba, ale na terenie Alberobello znajdują się również większe budowle w takim stylu. Przykładem jest Trullo Sovrano – budynek dwukondygnacyjny, w którym obecnie znajduje się mały hotelik. To najlepsze miejsce do poczucia klimatu trulli, bo co do zasadności odwiedzenia miasta nie ma chyba wątpliwości – lista UNESCO jest wystarczającym argumentem.

zdjęcia: tripadvisor