Gdy na świecie nie było aparatów fotograficznych a rzecz działa się czterysta lat temu, badacze spotykający na swej drodze oryginalne okazy zwierząt musieli wykazać się sprytem by je skatalogować i zaprezentować światu. Wystarczył ołówek, pędzel i kawałek kartki.

Te czarno – białe oraz kolorowe świadectwa badań przyrody, obejmujące cztery wieki można zobaczyć na wystawie „Natural Histories 400 Years of Scientific Illustration from the Museum’s Library” w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Tom Baione kurator wystawy „poszperał” w zbiorach „Rare Book Collection”, która zawiera ponad 14.000 tysięcy książek i woluminów, po czym wybrał grafiki sprzed wieków, towarzyszące pracom naukowym od astronomii do zoologii. A wśród nich są drobiazgowe ilustracje pcheł z książki Mikrografia Roberta Hooke’a (1667), wybrane ilustracje zwierząt namalowanych podczas pięcioletniej wyprawy Karola Darwina na statku H.M.S. Beagle i inne.

Na zwiedzających przez rok (od 19 października 2013 do 12 października 2014 roku) będą czekać reprodukcje ilustracji różnorodnych gatunków zwierząt. Od insektów, ryb, płazów, owadów na ssakach kończąc, takich artystów i podróżników jak: Albrecht Dürer, Józef Wilk, Mojżesz Harris, John Woodhouse Audubon – amerykański ornitolog malarz i przyrodnik i Maria Sybilla Merian niemiecka przyrodniczka i artystka, jedna z pierwszych entomologów.

zdjęcia: AMHN