Diana Beltran Herrera jest prawdopodobnie jedyną osobą na świecie, dzięki której design może nabrać skrzydeł i wszystkich kolorów tęczy jednocześnie. Po studiach w Ameryce Południowej i w Europie wyspecjalizowała się bowiem w tworzeniu przepięknych papierowych kolaży 3D w kształcie ptaków. Swój pierwszy kolaż wykonała w wariancie tradycyjnym, czyli dwuwymiarowym, ponieważ nie wierzyła we własne możliwości twórcze. Dziś jej papierowe ptaki zdobią coraz większą liczbę znamienitych miejsc.

Diana Beltran Herrera od zawsze lubiła tworzyć. Jeszcze jako dziecko najszczęśliwsza czuła się we własnym pokoju, gdzie mogła w spokoju rysować, wycinać i tworzyć kompozycje. Była typem samotnika. Spod jej rąk wyszły już modele wielu najbardziej egzotycznych lub najbardziej pospolitych gatunków rozświergotanego bractwa. Dlaczego ptaki? Ponieważ są wyjątkowo wdzięcznymi obiektami do obserwacji i stanowią spore wyzwanie dla każdego artysty chcącego uwiecznić ich piękno i ruchliwość.

Diana Beltran Herrera każdą pracę rozpoczyna od studiowania fotografii ptaka, którego papierowy model ma zamiar wykonać. Na bazie zdjęcia powstaje szkic z rozrysowanymi poszczególnymi elementami upierzenia, a dopiero na jego podstawie artystka zaczyna wycinać, kleić i malować. Praca przypomina układanie kolorowych LEGO – więc trudno się dziwić, że Diana pozostaje w bliskiej przyjaźni z Thomasem Poulsomem, artystą tworzącym skrzydlate piękności z tych właśnie klocków. Ptasie origami powstaje z papieru francuskiej marki Canson o masie 120 g/m2.

Artystka nie chce jednak, aby jej prace były jedynie sztuką dla sztuki. Chce, aby znalazły praktyczne zastosowanie – na przykład zdobiąc witryny sklepowe lub urozmaicając wystrój wnętrz publicznych. Obecnie współpracuje z luksusową marką Lebeau Courally Belgium i Radą Miasta Bristol; ma też w planach wielkie show w Indonezji.