- Dobra, towary i prezenty luksusowe – SPEND IT - http://spendit.pl -

Sztuka z papieru

Diana Beltran Herrera jest prawdopodobnie jedyną osobą na świecie, dzięki której design może nabrać skrzydeł i wszystkich kolorów tęczy jednocześnie. Po studiach w Ameryce Południowej i w Europie wyspecjalizowała się bowiem w tworzeniu przepięknych papierowych kolaży 3D w kształcie ptaków. Swój pierwszy kolaż wykonała w wariancie tradycyjnym, czyli dwuwymiarowym, ponieważ nie wierzyła we własne możliwości twórcze. Dziś jej papierowe ptaki zdobią coraz większą liczbę znamienitych miejsc.

Diana Beltran Herrera [1] od zawsze lubiła tworzyć. Jeszcze jako dziecko najszczęśliwsza czuła się we własnym pokoju, gdzie mogła w spokoju rysować, wycinać i tworzyć kompozycje. Była typem samotnika. Spod jej rąk wyszły już modele wielu najbardziej egzotycznych lub najbardziej pospolitych gatunków rozświergotanego bractwa. Dlaczego ptaki? Ponieważ są wyjątkowo wdzięcznymi obiektami do obserwacji i stanowią spore wyzwanie dla każdego artysty chcącego uwiecznić ich piękno i ruchliwość.

Diana Beltran Herrera każdą pracę rozpoczyna od studiowania fotografii ptaka, którego papierowy model ma zamiar wykonać. Na bazie zdjęcia powstaje szkic z rozrysowanymi poszczególnymi elementami upierzenia, a dopiero na jego podstawie artystka zaczyna wycinać, kleić i malować. Praca przypomina układanie kolorowych LEGO – więc trudno się dziwić, że Diana pozostaje w bliskiej przyjaźni z Thomasem Poulsomem, artystą tworzącym skrzydlate piękności z tych właśnie klocków. Ptasie origami powstaje z papieru francuskiej marki Canson o masie 120 g/m2.

Artystka nie chce jednak, aby jej prace były jedynie sztuką dla sztuki. Chce, aby znalazły praktyczne zastosowanie – na przykład zdobiąc witryny sklepowe lub urozmaicając wystrój wnętrz publicznych. Obecnie współpracuje z luksusową marką Lebeau Courally Belgium i Radą Miasta Bristol; ma też w planach wielkie show w Indonezji.