Smog to ogromny i, jak podają różne raporty, wciąż narastający problem, zwłaszcza w miastach. Najczęściej tworzy się w sezonie jesienno-zimowym, gdy zaczynamy ogrzewać budynki. Właśnie wtedy spalamy w piecach i kotłach duże ilości węgla (część ludzi, mimo że to zabronione, spala też w nich śmieci). Z trudną sytuacją można poradzić sobie tylko w jeden sposób – zwiększając świadomość obywateli na temat ochrony środowiska i podejmując ekologiczne działania. Co zrobić? Na początek wymienić kocioł grzewczy na nowy i bardziej nowoczesny.

Jak ograniczyć powstawanie smogu?

Niską emisję, stanowiącą jedną z głównych przyczyn powstawania szkodliwego dla zdrowia smogu, ograniczysz, wprowadzając w życie następujące zmiany:

  • Korzystaj z publicznych środków transportu albo jeździj na rowerze. Druga opcja nie tylko przyczyni się do poprawy jakości powietrza, ale też zaprocentuje lepszą kondycją i samopoczuciem.
  • Nie pal w piecu lub kotle śmieci ani niedozwolonych materiałów.
  • Korzystaj z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii (mowa oczywiście o energii słonecznej oraz wiatrowej).
  • Wymień stary kocioł na nowy, szczególnie jeśli używasz opalanego węglem, ponieważ według zgromadzonych danych, produkują one duże ilości dwutlenku węgla, tlenku azotu, pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10, a także zanieczyszczeń organicznych. Ich emisja jest zdecydowanie większa niż ta, którą generują np. kotły gazowe czy piece C.O. na pellet.

Jaki kocioł wybrać?

Jeśli już podjąłeś decyzję o wymianie kotła, ale nie do końca wiesz, który wybrać, to zwróć uwagę na te dostosowane do spalania biomasy, w postaci pelletu, drewna albo zrębki. Większość dostępnych na rynku urządzeń to nowoczesne sprzęty o wysokiej mocy grzewczej i świetnej sprawności działania. Są energooszczędne i ekonomiczne. Z niewielkiej ilości paliwa są w stanie wytworzyć taką ilość energii, na jaką w danej chwili istnieje zapotrzebowanie.

Ogień rozpala się w nich automatycznie (proces inicjuje specjalny system), co czyni je łatwymi w obsłudze i wygodnymi w użytkowaniu. Poza tym kocioł na pellet czy zrębkę jest zintegrowany z podajnikiem, który na bieżąco dostarcza materiał opałowy. Dzięki temu kocioł stanie się urządzeniem niemal bezobsługowym.

Korzyści wynikające z użytkowania kotła na pellet

Nadal masz wątpliwości, czy kocioł na pellet to dobre rozwiązanie? Poniższa lista zalet powinna Cię do nich ostatecznie przekonać:

  • Kocioł na pellet wykorzystuje odnawialne źródło energii, które jest naturalne i czyste, a w dodatku podczas spalania emituje znikome ilości dwutlenku siarki i pyłów odpowiedzialnych za powstawanie smogu.
  • Korzystając z kotła na pellet, przyczyniasz się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i dbasz o środowisko, które Tobie, Twoim dzieciom i wnukom stworzy odpowiednie warunki do życia.
  • Użytkując kocioł na pellet, zapewniasz sobie wygodę, bezpieczeństwo i niskie koszty ogrzewania, a te z kolei przekładają się na oszczędności.