W dzisiejszych czasach wiele kierowców kupuje samochód oczami. Podoba nam się design samochodu, wyposażenie, silnik czy linia nadwozia. Warto jednak przed podpisaniem umowy z dealerem przetestować interesujący nasz pojazd. Nie jest ważne to, czy kupujemy samochód z drugiej ręki, czy z salonu, jazda testowa jest niezwykle ważna przy wyborze pojazdu. Interesujący nas model może dobrze prezentować się z zewnątrz, jednak sama jazda może okazać się rozczarowaniem.

Taka jazda testowa może dać nam szansę rzetelnej oceny, która nie jest zawarta w broszurze informacyjnej. Podczas jazdy próbnej mamy możliwość wyczucia pojazdu oraz zbadania jego możliwości.

Jak umówić się na jazdę próbną?

Na jazdę próbną możemy umówić się na 3 sposoby, mianowicie poprzez Internet, osobiście lub telefonicznie. Najpopularniejsza formą jest wypełnienie formularza znajdującego się na stronie internetowej wybranego dealera.

„Zainteresowana osoba, która zgłasza się na jazdę próbną naszym samochodem, musi mieć ukończone 18 lat, posiadać ważne prawo jazdy oraz oczywiście nie być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Każdy zainteresowany klient musi wypełnić oświadczenie na temat podstawowych danych oraz o poniesieniu pełnej odpowiedzialności za wszelkie naruszenia przepisów podczas kierowania pojazdem” – informuje specjalista Kamil Jaworski z serwisu Auto Plaza w Warszawie.

Wiele testów realizowanych jest w terminach dogodnych dla klienta. Zazwyczaj na decyzję trzeba poczekać kilka dni, lub umówić się telefonicznie. Być może w tym czasie dealer posiada wolny samochód i dysponuje czasem. Największym plusem całego procesu jest całkowicie darmowa jazda próbna.

Jak długo można testować pojazd?

Forma oraz limit czasowy zależy od salonów przeprowadzających testy. Zazwyczaj standardowa przejażdżka drwa do godziny. Możemy spotkać się również z ofertami, gdzie dealerzy udostępniają pojazd na całą dobę. Wszystko zależne jest od danego klienta. Jeśli nabywca jest nastawiony na zakup określonego modelu i potrzebuje więcej czasu, po negocjacjach może dostać pojazd na dłuższy okres, gdzie może wypróbować wszystkie atrybuty jazdy.

Co zrobić w przypadku kolizji?
Wszystko zależy od umowy, jaką podpiszemy z wybranym salonem. Każdy dealer rozpatruje takie zdarzenia w odmienny sposób. Nie jest to tajemnicą, że każdy pojazd posiada ubezpieczenia AC i OC. Nie oznacza to jednak, że osoba testująca nie poniesie żadnych konsekwencji. Poruszając się testowanym samochodem, musimy pamiętać również o przepisach ruchu drogowego. Jeśli osoba testująca dopuści się wykroczenia, jest zobligowana do poniesienia opłat związanych z nałożoną karą.

Jazda próbna samochodem z rynku wtórnego
Nie zaleca się kupna pojazdu z drugiej ręki bez testu. Jest to obowiązkiem każdego kierowcy. Jazda próbna powinna stanowić wyznacznik kupna pojazdu i podpisania umowy. Co prawda, podczas krótkiej podróży nie zdobędziemy wiele informacji na temat interesującego nas samochodu. Jest to jednak wystarczający czas na zapoznanie się z podstawowymi elementami pojazdu, jak i wyczucie komfortu dla prowadzącego.