Ci, którzy przyjeżdżają w okolice legendarnej góry Uluru w celach turystycznych zapewne nie podzielają wierzeń Aborygenów związanych z tym zmieniającym kolory skalnym monolitem; niemniej tajemna moc olbrzyma działa. Magnes Uluru działa także w nocy, o czym mogą przekonać się ci, którzy znajdą zakwaterowanie w Longitude 131 – luksusowym kurorcie zlokalizowanym dokładnie na południku 131° długości geograficznej, u wrót Uluru-Kata Tjuta National Park – ikony pradawnej Australii, wpisanej obecnie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z uwagi na walory kulturowe oraz naturalne.

Według Aborygenów człowiek jest pieśnią i sam „śpiewa” swoje życie, dopisując kolejną „zwrotkę” w odwiecznym cyklu przemijania pokoleń. Ludzie ci od wieków zanosili swoje pieśni do Uluru, i czynią to nadal, wierząc niezachwianie w świętość tego skalnego olbrzyma. Magia dawnych obrzędów jest wyczuwana także w sąsiadującej z Uluru Kata Tjuta – formacji 30 monolitów pochodzących z prekambru – ery, kiedy Ziemia była gorącą młódką w Układzie Słonecznym.

Ważne: turyści niewierzący wejść na Uluru mogą, bo zakazu nie ma, ale zostaną grzecznie poproszeni przez przebywających tam wyznawców dawnych zwyczajów o nieczynienie tego. Prośbie tej warto nie odmawiać szczególnie podczas gorącego australijskiego lata – niejeden uparciuch własnym życiem przypłacił wspinaczkę prowadzoną w piekielnym żarze słonecznym na czerwoną górę. Longitude 131 oferuje 2 bezpieczniejsze opcje eskapady: wypożyczenie z hotelu Harleya i niezapomnianą jazdę wzdłuż ścian Uluru lub podziwianie potęgi masywu z lotu ptaka w kabinie śmigłowca.

Uluru to nie tylko czerwone ściany pokryte tlenkiem żelaza, ale także tajemne jaskinie, których ściany pokryte są malowidłami wykonanymi przez tych, których pieśń życia już się skończyła. Dzieła przodków oglądać można, ale warto zapamiętać, że w niektórych miejscach nie wolno robić zdjęć.

Uluru każdego dnia wita gości Longitude 131 widokiem wyłaniającego się spoza niej słońca i żegna niezwykle widowiskowym spektaklem zmiany barwy skał podczas zachodu. Te wspaniałe chwile początku i końca dnia można kontemplować w intymnej atmosferze – dzięki zakwaterowaniu w luksusowo wyposażonych namiotach rozmieszczonych wśród australijskiego scrubu. Koszt noclegu zaczyna się od 800$ australijskich, ale wykupić trzeba pobyt na minimum dwie noce. W tej samej cenie jest 5-godzinna wycieczka organizowana po Parku Narodowym Uluru-Kata Tjuta.

www.longitude131.com.au