Jedno pytanie drąży serce każdego fana Harry’ego Pottera czy dostanę list z Hogwartu? Inne pytanie zadają sobie jego rodzice- ile nas to bedzie kosztować?

No właśnie. Wyobraźmy sobie przez chwilę że Szkoła Magii i Czarodziejstwa, owoc wyobraźni J.K. Rowling naprawdę istnieje. Co rok rozsyła ona uczniom listę książek, przedmiotów i strojów, niezbędnych w nowym roku szkolnym. Studenci Uniwersytetu Lehigh, w Pensylwanii (i twórcy centives.net) policzyli, ile kosztowałby rok nauki w Hogwarcie, przeliczając to na całkowicie mugolskie euro.

Zacznijmy od strojów. W tomie “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” uczniowie musieli kupić 3 szaty czarodzieja (415 euro), wysoką czapkę (30 euro), rękawiczki ze smoczej skóry w cenie 100 euro i  płaszcz za 70 euro. Jeśli chodzi o różdżkę wycena jest dużo trudniejsza, przyjęto jednak wersję najdroższej zabawki ją imitującej, która kosztuje 140 euro. Na lekcje eliksirów niezbędny jest kociołek (30 euro), waga i kilka szklanych pojemników (25 euro). Na astronomię należało kupić teleskop (150 euro). No i oczywiście jeszcze są książki. W przeciętnej angielskiej szkole (w końcu to tu znajduje się Hogwart) ich cena to około 60 euro za komplet.

Razem uczniowie na początek roku muszą skompletować przedmioty za które zapłacą mniej więcej 1000 euro. A to nie koniec wydatków- gracze w Quidditcha powinni mieć przecież najlepszą z możliwych mioteł a każdy przyszły czarodziej przynajmniej jedno magiczne zwierzę.

Aby uczyć się w Hogwarcie należy mieć dobrze wypełnioną skrytkę w Banku Gringotta.