Kim byli Wikingowie?

Walecznymi i bezlitosnymi wojownikami, którzy napadając na nowe ziemie grabili wszystko, co najcenniejsze i zabijali niewinnych ludzi pozostawiając po sobie ocean przelanej krwi? A może wytrawnymi kupcami, mistrzami w budowaniu statków, rolnikami uprawiającymi ziemię i znakomitymi rzemieślnikami? Odpowiedź można znaleźć na wystawieVikings, life and legend” w British Museum, która przedstawia życie codzienne, rytuały związane ze śmiercią i pochowkiem, moc mitologii i wierzeń, znaczenie rzemiosła i przemysłu stoczniowego oraz podboje Wikingów od końca VIII do początku XI wieku.

To pierwsza od trzydziestu lat wystawa w londyńskim muzeum o tej tematyce, przedstawiająca nowe źródła historyczne i znaleziska archeologiczne, której celem jest pokazanie prawdziwej natury Wikingów, a więc zrównoważenie obrazu brutalnych najeźdźców z „wizerunkiem” spokojnych osadników i wprawnych handlowców, których wpływy były zauważalne na czterech kontynentach.

Zbiory muzealne liczone są w setkach przedmiotów.  Zwiedzający poczują respekt widząc potężne miecze, włócznie, strzały, topory i zbroje. Będzie też czas na zachwyt, bo nie zabraknie srebrnej i złotej biżuterii, skarbów „Vale of York” odkrytych w 2007 roku i monet z tak odległych od siebie zakątków świata jak Irlandia i Uzbekistan. Ponadto szklane gabloty będą pełne amuletów, wyobrażeń religijnych, elementów stroju i rzeczy codziennego użytku. Jednak największym „hitem” wystawy ma być 1000-letni, 37 metrowy okręt wojenny z oryginalnymi – drewnianymi belkami (wydobyto je w Danii z fiordu w Roskilde) przymocowanymi do stalowego szkieletu.

Fascynujący świat „marynarzy, wojowników i zdobywców” będzie można odkryć od 6 marca do 22 czerwca 2014 roku.

Ekspozycję opracowano przy pomocy Muzeum Narodowego Dani i Muzeum Narodowego w Berlinie.